Hibrit ve uzaktan çalışma modellerinde ADALET konusuna özel kıymet verilmeli!

Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, 2022 yılını kıymetlendirdi ve 2023’te iş dünyasında...

Hibrit ve uzaktan çalışma modellerinde ADALET konusuna özel kıymet verilmeli!

Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, 2022 yılını kıymetlendirdi ve 2023’te iş dünyasında çalışan, yönetici ve iş yeri açısından beklentileri açıkladı.

Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, 2022 yılında iş dünyasında yaşanan gelişmeleri ve yeni yıl için öngörülerini paylaştı. Great Place To Work® metodolojisinin temelinde yer alan inanç kültürü ve insan odaklı yaklaşımın her zamankinden daha fazla değer kazandığına değinen Toprak şunları söyledi:

Zor bir yıla karşın kusursuz iş yerleri, sürdürülebilir geleceğe itimatla ilerliyor

“Hepimiz için epey zorlayıcı bir yılı geride bırakıyoruz. Pandeminin akabinde yine şekillenen iş dünyası ve iş yapış halleri, bizleri her manada büyük değişimlere zorladı. Lakin her şeye karşın çalışanları için kusursuz iş yeri tecrübesi sunan Great Place To Work® Sertifikası™’na sahip olağanüstü iş yerleri, tüm bu şartlara karşın sürdürülebilir geleceğe itimatla ilerlemeye devam ediyorlar.”

2022’de en büyük gayret yetenek idaresinde yaşandı

“İçerisinde bulunduğumuz ekonomik şartlar, çalışanların iş ile ilgili beklentileri, finansal sıkışmışlık hissi ve tertiplerin bu süreci yönetme konusunda zorlandığı öyküleri sıklıkla deneyimlediğimiz mevzuların başında geldi. Bu kaideler altında açık iş konumları ne kadar uygun tanımlanmış olurlarsa olsun, yetenekli çalışanları tertibe çekmek ve uygun adayı bulmak çok daha sıkıntı hale geldi. Fiyat siyasetleri ve enflasyon baskısı nedeniyle işe alım sürecinde tertiplerin duraklama devrine girdiğini söylemek yanlış olmaz. Tüm bunlar dahilinde hiç kuşkusuz 2022 yılındaki en kıymetli gündem, yetenek idaresi oldu. Bu yıl Türkiye’de yüksek potansiyeldeki insanları yönetmek ve bunları tertipte tutmak yahut yenilerini çekmek epeyce büyük bir çaba haline geldi. Amerika ve Avrupa’nın yıllardır yaşadığı bu problemlere alışık değildik ve bize yansıması, tertiplerin patron markası faaliyetlerine yönelmelerine neden oldu.”

Hibrit kültüre geçişte adalet konusuna dikkat etmek gerekiyor

“Bir öteki gündemse, hibrit kültüre geçiş süreci oldu ve bilhassa tertipte adaleti sağlamak kritik bir hususa dönüştü. Bu süreçte adaleti sağlamak üzere daha ferdî yaklaşımlara yönelen tertiplerin, daha başarılı sonuçlar elde ettiklerine şahit olduk.”

2023’te öncelikli gündem hibrit ve uzaktan çalışma metotlarına adaptasyon olacak

“2023 yılına ait beklentilere baktığımızda tertipler; yetenek idaresi, tertipte kültürel dönüşüm, sürdürülebilir stratejiler ve performans artışı üzere mevzularda ağır bir halde çalışmayı sürdürecekler. Ayrıyeten teknolojik ve stratejik dönüşüm süreçlerinde hibrit ve uzaktan çalışma iş modeline adaptasyon da gündemde kalmayı sürdürecek.”

Organizasyonlar, eski konsept ve yaklaşımla yeni dünyada var olamayacaklarını anladılar

“2023’teki bir diğer değerli bahis, geleceğe yönelik yeni bir vizyon ortaya koymak olacak. Artık birden fazla tertip, eski konseptle ve yaklaşımla yeni dünyada var olunamayacağının şuurunda ve yeni dünyanın sıkıntılarına tahliller arıyor. Bu noktada çalışanların klasik hiyerarşik yapılardan uzaklaştıklarını dikkate alarak onların duygusal yetkinliklerini geliştirmek, potansiyellerini ortaya çıkarmak kritik rol oynuyor. Çalışanların gelişmelerini sağlayacak ortamlar oluşturmaya uğraş edilmeli.”

2023 yılı, insanın bedel ve kıymetinin artacağı bir yıl olacak

“Biz Great Place To Work® olarak daha yeterli bir dünya inşa etmek için çalışıyoruz. Tutkumuz insan ve bu yüzden de insanların kendilerini inançta ve uygun hissettikleri iş yerleri olması gerektiğine inanıyoruz. Daima birlikte itimat, eşitlik, kapsayıcılık, adalet, birliktelik ve çeşitliliğin olduğu, fikirlerin özgürce paylaşıldığı iş yeri sayısını artırarak, herkes için daha düzgün bir dünya inşa edebiliriz. Bu kıymetli misyonun hayata geçirilmesi için güçlü metodolojimiz ile tüm dünyada her yıl binlerce tertibin çalışanlarının sesini dinlemesini sağlıyor ve olağanüstü iş yeri seyahatlerinde onlara yol arkadaşı oluyor ve rehberlik ediyoruz. Geleceğin başarılı iş yerleri, insanı önemseyen ve destekleyen şirketlerden oluşacak! Geleceği ve geleceğin iş yerlerini birlikte inşa etmek için 2023 yılında tüm tertipleri, bu pahalı hareketin bir modülü olmaya davet ediyoruz. 2023 yılının, insanın kıymetinin ve değerinin daha da arttığı mükemmel bir yıl olacağına inanıyoruz.” 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı