Dolar/TL paritesi yükselişe geçerek güne 18,54 seviyesinden başladı

Hafta başından bu yana süratli yükselişini sürdüren dolar/TL güne yükselişle açtı. Dolar/TL paritesi yükselişe geçerek...

Dolar/TL paritesi yükselişe geçerek güne 18,54 seviyesinden başladı

Hafta başından bu yana süratli yükselişini sürdüren dolar/TL güne yükselişle açtı. Dolar/TL paritesi yükselişe geçerek güne 18,54 düzeyinden başladı.

DOLAR ENDEKSİ 112,6’YA KADAR GERİLEDİ

Dolar/TL, bugüne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.35 prestijiyle yüzde 0,2 artışla 18,5420’den süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda avro/TL yüzde 0,6 azalışla 17,8950’den, sterlin/TL yüzde 0,9 bedel kaybıyla 20,0120’den satılıyor.
Dolar endeksi dün 20 yılın tepesi olan 114,8 düzeyinden yüzde 1’i aşkın kıymet kaybederek 112,6’ya kadar gerilemesinin akabinde bugün 113,6’da dengelenirken, avro/dolar paritesi yüzde 1 düşüşle 0,9650 düzeyinde bulunuyor.

KÜRESEL ÇAPTA DOLAR GÜCÜNÜ KORUYOR

Analistler, merkez bankalarının agresif bir halde faizleri artırması ve yetkililerin yüksek faiz ortamının bir süre daha süreceği sinyali vermeye devam etmesi ile global çapta dolar talebinin gücünü koruduğunu söyledi.

Bugün merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıların odağında olacağını aktaran analistler, tahvil piyasalarındaki hareketliliğin de yakından izlenmeye devam edileceğini kaydetti. Analistler, bugün data gündeminin de ağır olduğuna işaret ederek, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantı özetinin, yurt dışında ise ABD’de büyüme, Almanya’da enflasyon ve Avro Bölgesi’nde ekonomik inanç endeksinin takip edileceğini bildirdi.

Kaynak: AA / Belgin Yakışan Memnun – İktisat