İngiltere’de akaryakıta yeniden zam yapıldı

İngiltere’de akaryakıta yapılan artırımların akabinde akaryakıt ve dizel fiyatı kendi rekorunu tazelendi. İngiltere genelinde yapılan...

İngiltere’de akaryakıta yeniden zam yapıldı

İngiltere’de akaryakıta yapılan artırımların akabinde akaryakıt ve dizel fiyatı kendi rekorunu tazelendi. İngiltere genelinde yapılan artırımlarla birlikte akaryakıt istasyonlarındaki tabelalarda da tekrar değişikliğe gidildi.

İngiltere Araba Derneği’nin yaptığı son açıklamaya nazaran, ülke genelinde akaryakıtın litre fiyatı 1,48’i aşarak 1,51’e, dizel fiyatı ise litre başına 1,51’i aşarak 1,54 yükseldi ve tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

BİR ARACIN YAKIT DEPOSUNUN BÜSBÜTÜN DOLDURULMASI İÇİN 81,41 STERLİNE GEREKSİNİM VAR

İngiliz araç sigorta şirketi Raf sözcüsü Simon Williams, 55 litrelik bir aracın yakıt deposunun büsbütün doldurulması için 81,41 sterline muhtaçlık duyulduğu belirtirken, “Petrol fiyatının varil başına 100 doların eşiğine gelmesi ve perakendecilerin toptan akaryakıt artışını fiyatlara süratli bir biçimde yansıtmaya istekli olmasıyla, önümüzdeki haftalarda günlük bazda yeni rekorlar kırılabilir.” tabirlerini kullandı.

YENİ ARTIRIMLAR KAPIDA

İngiltere’de 1992 yılının Mart ayından bu yana yıllık enflasyon düzeyi yüzde 7,2 düzeyine ulaşarak, yeni bir rekor kırdı. Gaz ve Elektrik Piyasaları Ofisi (Ofgem), 1 Nisan prestiji ile gaz ve elektrikte de yüzde 54’e yakın bir artış olacağını açıklamıştı.