Salep üreten daha çok kazanıyor

Ordu’da âtıl toprakları tarıma kazandıran, bayanları yöresel eserlerin üretimine yönlendirip kooperatifleşmesini sağlayan, üreticileri yeni zerzevat...

Salep üreten daha çok kazanıyor

Ordu’da âtıl toprakları tarıma kazandıran, bayanları yöresel eserlerin üretimine yönlendirip kooperatifleşmesini sağlayan, üreticileri yeni zerzevat ve meyve yetiştiriciliğine yönlendiren ve yeni eserlerin yetiştirilmesi için her türlü fide ve tohum dayanağı sağlayan Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde devam eden tarım ve hayvancılık projeleri gün geçtikçe büyüyor.

ORDU (İGFA) – Tarım ve hayvancılık alanında birçok yeniliğe imza atan Büyükşehir Belediyesi, Ordu’da yetiştirilmesi sağlanan birçok bitki ortasında yer alan salep için de 2019 yılında pilot uygulama ile proje başlattı. Bölgeye adaptasyonu ve gelişimleri açısından randımanın kazanılması ile birlikte 2 üretici ile yürütülen salep üretimi bugün 800 bin fidan dayanağı ile 65 üreticiye ulaştı.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi yıllar içerisinde kıymetli bir aralık kat eden salep üretiminin daha şuurlu yapılması, üretimden verimli eser elde edilmesi hedefiyle üreticilere yönelik salep yetiştiriciliği eğitimi düzenledi. Eğitim, Ege Ziraî Araştırma Enstitüsü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Doç. Dr. Ünal Karık tarafından verildi.

“İNCELEMELERİMİZ ORDU’DA SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİNİN YAYGINLAŞACAĞINI GÖSTERİYOR”

Eğitim sonrası Ordu’da üretim yapan üreticileri ziyaret ederek incelemelerde bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Doç. Dr. Ünal Karık, “Üretim alanlarındaki saleplerin bölgeye adaptasyonlarının ve gelişimlerinin âlâ olduğunu gördük. Yaptığımız müşahedeler bu bölgede salep yetiştiriciliğinin yaygınlaşacağını gösteriyor” dedi.

Doç. Dr. Karık şöyle konuştu:

“Ordu Büyükşehir Belediyesinin saleple ilgili yaptığı çalışmaları ve üreticilerin salep konusundaki deneyimlerini kıymetlendirmek üzere buraya geldik. Salep yetiştiricilerimizle bir ortaya gelerek salep bitkisinin iklim ve toprak istekleri, dikim hali ve sistemi, kültürel süreçler, hasat ve depolama süreçleri üzere bahislerde bilgi verip, enstitümüzde saleple ilgili yaptığımız yeni çalışmaları kendileriyle paylaştık. Yetiştiricilerimizin kendi alanlarında yaptıkları uygulamaları değerlendirdik. Yeniden eğitim sonrası üreticilerimizi ziyaret ettik, üretim alanlarındaki saleplerin bölgeye adaptasyonlarının ve gelişimlerinin güzel olduğunu gördük. Hastalıkla ilgili rastgele bir emareye rastlamadık. Yaptığımız müşahedeler bu bölgede salep yetiştiriciliğinin yaygınlaşacağını gösteriyor. Saleple ilgili enstitümüzde bundan sonraki yapacağımız çalışmaların sonuçlarını Ordu’daki teknik çalışanlar ve üreticilerle paylaşarak iş birliğimizi sürdüreceğiz. Bizleri buraya davet eden Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum.”

“HEDEFİMİZ ALANIMIZI EN AZ 1 DÖNÜME ÇIKARMAK”

Altınordu ilçesi Saraycık Mahallesi’nde salep yetiştiriciliği yapan Necati Kırca ise salep yetiştiriciliği konusunda kendilerini teşvik eden ve takviyelerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.

Üretici Kırca konuşmasında şu kelamlara yer verdi:

“Ordu Büyükşehir Belediyemizin dayanağıyla salep yetiştiriciliğine başladık. Verilen fideleri toprakla buluşturduk. Mayıs ayında fidelerden aldığımız yumruları tekrar dikerek alanımızı genişlettik. Maksadımız alanımızı en az 1 dönüme çıkarmak. Doç. Dr. Ünal Karık hocamızdan salep yetiştiriciliği konusunda bedelli bilgiler aldık. Hocamız ve Büyükşehir Belediyemiz teknik işçileri salep tarlamızı ziyaret ettiler. Burada da bizlere tavsiyelerde bulundular. Bizlere salep yetiştiriciliği konusunda öncülük eden, fide dayanağı ve artık de eğitim takviyesi veren Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Dr. Hilmi Güler’e teşekkür ediyoruz.”