Gözler EYT düzenlemesinde!

Yeni minimum fiyatın açıklanmasının akabinde gözler emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine çevrildi. Asgari fiyata yüzde...

Gözler EYT düzenlemesinde!

Yeni minimum fiyatın açıklanmasının akabinde gözler emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine çevrildi.

Asgari fiyata yüzde 54.66’lık artırım Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapılan askerlik, doğum üzere hizmet borçlanmasının maliyetleri 1 Ocak 2023 itibariyle artıracak.

E-devlet ya da Toplumsal Güvenlik Kurumu uygulamaları üzerinden giriş yaparak EYT durumunun denetim edilmesinde yarar bulunuyor.

Borçlanma için ödenecek en düşük fiyat minimum fiyatın yüzde 32’si, en yüksek meblağ da yüzde 32’sinin 7.5 katı kadar olup çalışanların belirdikleri meblağ üzerinden hesaplanıyor. Yurt dışı borçlanmasında ise minimum fiyatın yüzde 45’i oranında hesaplanıyor.

Bu yılın temmuz-aralık periyodunda 1 günlük askerlik, doğum borçlanma primi en düşük 69 lira, en yüksek 517 lira olarak uygulanıyor.

Bu kapsamda emekli olmaya hazırlanıp prim günü eksik olanların ucuz borçlanma yapabilmesi için son bir haftaya girildi. Yeni yıldan itibaren askerlik borçlanmasında maliyet yaklaşık 20 bin 375 lira, doğum borçlanması da 26 bin 620 lira artacak.

Askerliğini 18 ay yapanlar bu mühletin tamamını (540 gün) bu yılın sonuna kadar en düşük primden borçlanırken 37 bin 270 lira ödeme yapacak.