Emlak Piyasasındaki Manipülasyonlar Son Buluyor

Türkiye’de son vakitlerde gayrimenkul ticareti ile ilgili taraflar ortasındaki problemler artarken, tüm bu süreçlerin online...

Emlak Piyasasındaki Manipülasyonlar Son Buluyor

Türkiye’de son vakitlerde gayrimenkul ticareti ile ilgili taraflar ortasındaki problemler artarken, tüm bu süreçlerin online ortama taşındığı ve tarafların haklarının korunduğu platformlara ise ilgi giderek artıyor. Kelam konusu platformlar, Gelir Yönetimi Başkanlığınca yayımlanan ‘gayrimenkul ilanlarının takibe alınması’ kararı sonrası da bir ekip yeni düzenlemeleri geliştiriyor.

Gayrimenkul ticaretiyle ilgili taraflar ortasında işleyen tüm süreçler, dijital ortamda tahlil buluyor. Online ortamda sağlanan tüm prosedürler alıcı, satıcı ve kiracılar üzerinde de birçok yeni konular doğuruyor. Tüm bu ticari faaliyetlerin yürütülme süreçlerinde oluşabilecek rastgele bir uyuşmazlık durumunu önlemek ismine ise taraflara gayrimenkul ticaret sigortası da yapılırken, arabuluculuk ve tahkime dayalı türel takviyeler de veriliyor. YTÜ Yıldız Teknopark firmalarından Gayrimenkul Borsası (GABORAS) Genel Müdür Yardımcısı Kıvanç Kemal Yılmaz, “Sahte ilanların ve buna bağlı manipülasyonların önlenebilmesi ismine online emlak platformlarına birçok şartlar getirilmiştir. Buna bağlı olarak online emlak platformlarından birçok ilan kaldırılma durumları oldu’’ diyerek emlak piyasasına ait değerli açıklamalarda bulundu.

“Mülk Sahiplerini Kıymetli Bir Yükümlülükten Kurtarıyoruz”

GABORAS platformunda mülk ticaretinin yanı sıra sayıca fazla gayrimenkulü bulunan kişi ve kurumlar için de gerekli varlık idare sistemlerinin geliştirildiğini belirten Kıvanç Kemal Yılmaz şöyle devam etti: “Varlık idaresi sistemimizde sınırsız sayıda gayrimenkulün şimdiki durumlarını anlık olarak görüntüleme, riskli ve yararlı yanlarını inceleme ve en yanlışsız ticari aktivasyonunun nasıl olacağını kritik edebilme imkanı sunuyoruz. Bu manada bilhassa kurumsal firmaların gayrimenkullerinin idaresinde kıymetli kolaylıklar sağlıyoruz. Varlık idare sistemini kiralık mülklerin idaresi için de uyarladık. Burada da hem mesken sahiplerini hem de kiracıları değerli bir yükümlülükten kurtarıyoruz. Online ortamda kira ödemeleri, aidat ve fatura ödemeleri üzere süreçlerin yürütülmesini sağlıyoruz. Birebir vakitte kontratların yenilenme süreçleri, yürütülecek prosedürler ve yine kiralama üzere süreçlerde de online ortamda gerçekleştirilebilir hale getirdik.”

“Türkiye’de Yalnızca Bu Yıl Satılan Konut Sayısı 1 Milyonu Geçti”

Gayrimenkul yatırımının dünyanın her yerinde inançlı bir yatırım aracı olarak kabul edildiğini söz eden Yılmaz, ülkemizde de son 10 yılda konut satışlarının giderek arttığını söyledi. Kıvanç Kemal Yılmaz, “Türkiye’de yalnızca bu yıl satılan konut sayıları 1 milyonu geçmiş durumda. Birebir vakitte Gayrimenkul dalının ülke iktisadına katkısı da azımsanmayacak derecede büyük. Kesim beraberinde 250’ye yakın alt bölümü de etkilemekte ve gerek istihdam gerekse de gayri safi ulusal hasıladaki hissesi yüksek. Türkiye’de de gayrimenkul üzerine daima artan bir talep bulunmakta. Buna bağlı olarak gayrimenkul alımları devamlı olarak artış göstermektedir. Önümüzdeki süreçte de bu ivmenin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Tabi bu kadar artış gösteren ve yatırım araçları ortasında tercih edilebilirliği yüksek olan gayrimenkulün alım-satım süreçleri de yine düzenlemeye muhtaçlık duymaktadır. Bilhassa inançlı bir altyapının kurulması şart haline gelmiştir. Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın son periyotta çıkarmış olduğu makul düzenlemeler mevcut. Düzmece ilanların ve buna bağlı manipülasyonların önlenebilmesi ismine online emlak platformlarına ilan bildirme koşulu üzere şartlar getirmiştir. Biz sistemimizi halihazırda tüm bu güvenlik ögelerini gözeterek oluşturduğumuz için yeni düzenlemeden etkilenmediğimizi söyleyebiliriz. Birçok platform web sitelerindeki ilanları geri çekmek zorunda kalırken, GABORAS platformumuz faaliyetlerine orta vermeden devam edebilmiştir” halinde konuştu.

“Gayrimenkul Ticareti Sadece İlanla İlgili Bir Süreçten İbaret Değil”

Gayrimenkul ticaretinin çok kapsamlı yapı içerisinde gelişen durumlara bağlı halde ilerlediğinin altını çizen Kıvanç Kemal Yılmaz, gayrimenkul dalı ile ilgili, “Gayrimenkul bölümü son vakitlerde gerek yurt içi gerekse de yurt dışında sıkça mevzubahis olmaya başladı. Ancak gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında çoklukla bu cins gelişmeler ilan sitesi olmayla sonlu kalıyor. Gayrimenkul ticaretini uçtan uca kapsayıcı bir yapı şimdi bizim dışımızda gelişmiş değil. Gayrimenkul ticareti sadece ilanla ilgili bir süreçten ibaret değildir. Tarafların güvenilirliği, gayrimenkulün pahası, yerinde görülebilme imkânı, ödeme sistemleri ve tüzel meselelerin çıkma ihtimali üzere birçok konu kelam konusu. GABORAS olarak biz, bir kişi ya da kurumun gayrimenkul alımı yahut satımına karar verdiği basamaktan, satış süreci gerçekleşene kadarki tüm süreci kapsayıcı bir hizmet potansiyeline sahibiz” dedi.

“Dijital Ortamdaki Ticaret İnançlı Tabanda Kurgulanmalı”

Kıvanç Kemal Yılmaz, gayrimenkul dalı klasik sınırlılıkların ötesinde ülke iktisadına katkısı baz alındığında dikkatle incelenmesi gereken bir alan olduğunu söyledi. Yılmaz son olarak şunları söyledi; “Kayıt dışılığın önlenmesi ve güvenlik altyapılarının oluşturulması bu kapsamda birinci ele alınması gereken konulardandır. Değişen ve gelişen çağımızda her şeyin dijitalleşmesi üzere gayrimenkul bölümünün de dijitalleşmesi kaçınılmazdır. GABORAS bu dijitalleşme adımlarının bir kesimidir. Ama dijitalleşme beraberinde yeni süreçler ve düzenlenmesi gereken yeni alanlar doğurmaktadır. Dijital ortamda ticaretin işlemesinin getirdiği sürat, birebir vakitte inançlı yerde kurgulanmayı mecburî kılmaktadır. GABORAS, mülk ticaretine dayalı tüm süreçleri online ortama taşıyarak gerekli hızlılığı ve kolaylığı sağlamış bulunmaktadır. Birebir vakitte Web tapu doğrulaması ve inançlı hesap sistemleriyle de gerekli güvenlik altyapılarını oluşturmuştur.’’

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı