Bakan Nebati: 2022 yılı sonu için enflasyon tahminim yüzde 49, 2023 yılı sonu içinse yüzde 19,9

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, evvelki gün AK Parti’nin Kızılcahamam kampında yaptığı değerlendirmede, döviz...

Bakan Nebati: 2022 yılı sonu için enflasyon tahminim yüzde 49, 2023 yılı sonu içinse yüzde 19,9

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, evvelki gün AK Parti’nin Kızılcahamam kampında yaptığı değerlendirmede, döviz piyasasında istikrarı sağlamak için devreye alınan Kur Muhafaza Mevduatın (KKM) bütçeye maliyetinin 21,1 milyar TL’yi bulduğunu söyledi. Nebati, “Ancak sistem uygulamaya alınmasaydı bütçe ziyanı 414 milyar lira olacaktı” dedi.

“FIRSATÇILIK YAPANLARA BUNUN HESABINI SORACAĞIZ”

Konut satışının yapıldığı internet sitesinde geçersiz ilanlarla fiyatların şişirildiğinin tespit edildiğini söyleyen Bakan Nebati, şu ana kadar bu formda fırsatçılık yapan 65 bin kişinin tespit edildiğini söz etti. Bakan Nebati, “İlana koyuyor lakin aslında o denli bir konut yok. Lakin bu ilanları görenler de fiyatları artırıyor. Fırsatçılık yapanlara bunun hesabını soracağız, canlarına okuyacağız” dedi.

“2023 YILI SONU ENFLASYON İDDİASI YÜZDE 19,9”

Türkiye’nin enflasyonla gayreti hakkında da konuşan Bakan Nebati, 2022 yılı sonu için yüzde 48-49; 2023 yılı sonu için ise yüzde 19,9 enflasyon iddiasını paylaştı.

“YAKIN DEVİRDE FAİZ İNDİRİMİ YOK”

Türkiye gazetesine konuşan Bakan Nebati yakın bir periyotta faiz indiriminin düşünülmediğini, ekonomik göstergelerde beklenen iyileşmelerin akabinde ise faizlerin aşağıya çekilebileceğini söyledi.

“DIŞ TİCARET AÇIĞI KAPATILACAK”

İhracat sayılarında rekor kırılmasına rağmen dış ticaret açığının fazla olmasını da kıymetlendiren Bakan Nebati, dış ticaret açığının fazla olmasının en büyük nedenlerinden birinin güç ithalatı olduğunu tabir etti. Hidroelektirik santralleriyle bu açığın kapatılmasının hedeflendiğini belirten Nebati, şunları aktardı; “Turizm gelirlerindeki mümkün artış ve yağışların tesiriyle ekim-kasım aylarında tarımda yaşanacak verimliliğin piyasaları canlandırmasını bekliyoruz. 2022 sonuna kadar enflasyonun baskılanması için birtakım araçları devreye sokabiliriz. 2023’ün birinci çeyreğinde ise Karadeniz’de bulunan doğal gaz ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin devreye sokulmasıyla birlikte ekonomik göstergelerde önemli bir güzelleşme kaydedilecek.”