Göbeklitepe’de Metaverse Panelleri Yapılacak!

Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Göbeklitepe’de yapay zeka ve tarımla ilgili metaverse...

Göbeklitepe’de Metaverse Panelleri Yapılacak!


Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Göbeklitepe’de yapay zeka ve tarımla ilgili metaverse panelleri düzenleyeceklerini söyledi.

Küçükşabanoğlu, “Toplumda Yapay Zeka Algısı” ve “İşletmelerde Yapay Zeka Algısı” konulu araştırma sonuçlarının bu konularda ciddi bilgi eksikliği bulunduğunu gösterdiğini açıkladı. Bu nedenle de insanlarda bu anlamda farkındalık oluşturmak istediklerini dile getirdi.

“Toplumda Metaverse Algısı: Sosyal Etki” araştırması sonuçlarından bahseden Küçükşabanoğlu, şunları kaydetti:

“Yapay zeka ve metaverse kavramlarının 2030 yılına kadar dünya ekonomilerinde oluşturacağı pastanın yaklaşık 25 trilyon dolar olması bekleniyor. Ülke olarak bu pastadan payımızı almak için daha çok bilgilenmemiz gerekiyor. AIPA olarak ülkemizin hem bugünü hem de yarınları için başta ekonomi olmak üzere birçok konuda önemli dönüşümlere yol açacak yapay zeka ve metaverse konuları hakkında halkımızı daha fazla bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak istiyoruz. Bu nedenle de ilk başta Türkiye’nin 7 bölgesinden birer ilde, daha sonra da 81 ilin tamamında faaliyetlerde bulunarak bu hedefimizi gerçekleştirme niyetindeyiz. Bu faaliyetlerimizin de ilkini, insanlık tarihi açısından sembolik öneme sahip olan Göbeklitepe’de gerçekleştirmek istedik. ‘Tarihin Sıfır Noktasından, Tarihin Dönüm Noktasına’ temasıyla düzenleyeceğimiz etkinliği, alanında uzman konuşmacılarla ‘Yapay Zeka ve Tarım 5.0’, ‘Toplumda ve İşletmelerde Yapay Zeka Algısı’ ve ‘Yeni Dünyaya Yolculuk: Metaverse’ panelleriyle gerçekleştireceğiz.”