Mahir Ünal’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt geldi

Kamuoyunda yüksek elektrik faturaları ve artırımlar tartışılmaya devam ediliyor. Bahse ait açıklamalarda bulunan AK Parti...

Mahir Ünal’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt geldi

Kamuoyunda yüksek elektrik faturaları ve artırımlar tartışılmaya devam ediliyor.

Bahse ait açıklamalarda bulunan AK Parti Küme Başkanvekili Becerikli Ünal, zamların memleketler arası piyasalardan kaynaklandığını ve bunun yansımaları olduğunu söylemişti.

“ULUSLARARASI PİYASADAN GELEN ARTIRIMLAR YANSITILIYOR”

Ünal, “Pandeminin başından itibaren doğalgaza ve elektriğe sübvanse getirdik Doğalgazın yüzde 75’ini, elektriğin yüzde 50’sini yaklaşık 2 yıl boyunca devlet sübvanse etti. Almanya elektrik ve doğalgazda sübvanseye gitmedi fakat biz yaklaşık 165 milyarlık sübvanse oluşturduk. Bu artırımları devlet yapmıyor. Memleketler arası piyasalardan gelen artırımlar bir müddettir yansıtılmaya başlandı. Bunun karşılığında ne yaptık. Minimum fiyatta yüzde 50’ye varan bir artış yaptık.” demişti.

KILIÇDAROĞLU KÜME TOPLANTISINA TAŞIDI

Ünal’ın bu kelamları büyük yankı uyandırdı ve muhalefetin tenkitlerine neden oldu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Becerikli Ünal’ın bu kelamlarını TBMM’deki küme toplantısında gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Devlete başkaldırı yapıyormuşuz. Uzman Ünal bu türlü diyor. Bu devlete başkaldırıdır diyor. Gerisinden da şöyle diyor: Elektrik artırımlarını devlet yapmıyor.” dedi.

“KESEREK ÜZERİNDE TEPİNDİLER”

Ünal bu tenkitlere yanıt verdi.

Toplumsal medya üzerinden bir açıklama yapan Ünal konuşmasının kesilerek çarpıtıldığını, artırımların memleketler arası piyasalardan kaynaklandığını belirttiğini söyledi.

AK Partili Ünal şu tabirleri kullandı:

“Trolleriniz ‘Uluslararası piyasalardan kaynaklanan artırımları devlet yapmadı.’ cümlesinden ‘Zamları devlet yapmadı.’ kısmını keserek iki gün üzerinde tepindiler, trol dedik yüz vermedik. Pekala siz bu trollüğü devam ettirmekten hiç utanç duymuyor musunuz?”