Filistin hükümeti “mülteci meselesini baltalamayı hedefleyen projeleri” kınadı

Filistin hükümeti, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) rolünün yine tanımlanmasını ve Filistinli mülteciler sıkıntısını...

Filistin hükümeti “mülteci meselesini baltalamayı hedefleyen projeleri” kınadı

Filistin hükümeti, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) rolünün yine tanımlanmasını ve Filistinli mülteciler sıkıntısını aksatmayı hedefleyen teşebbüsler konusunda ikazda bulundu.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Ramallah’ta düzenlenen haftalık Bakanlar Heyeti toplantısında konuştu.

UNRWA ile ilgili gelişmelere değinen Iştiyye, “Bakanlar Şurası, Filistinli mültecilerin tarifinin yine gözden geçirilmesi ve UNRWA’nın rolünün tekrar tanımlanması olarak isimlendirilen adımlarla Filistin mülteci sorununu baltalamayı hedefleyen projeleri kınıyor.” dedi.

İsrail’in kuruluşuyla yerlerinden edilen Filistinlilerin torunlarından mülteci statüsünün kaldırılmasına, Filistin-İsrail çatışmasının tekrar tanımlanmasına, çarpık ve yanlış bir tarih anlatısının sunulmasına neden olacak teşebbüslerin kabul edilemez olduğunu belirten Iştiyye, UNRWA’nın korunmasını, desteklenmesini ve Filistinli mültecilere dair milletlerarası kararlara bağlı kalınmasını istedi.

Filistin Başbakanı konuşmasında kelam konusu teşebbüsler ve projelerin kimin tarafından öne sürüldüğüne ait bilgi vermedi.

ABD’nin UNRWA’ya dayanağının kesilmesini öngören yasa tasarısı

ABD Sentosunun 14 üyesi, 15 Şubat’ta Washington’un UNRWA’ya takviyesini durdurmayı öngören bir yasa tasarısı sunmuştu.

Söz konusu yasa tasarısı, mülteci tarifinin tehcire direkt maruz kalan birinci jenerasyon, onun reşit olmayan çocukları ve eşleriyle sonlandırılması, iltica edilen bölgelerde daimi ikamet dokümanına ya da vatandaşlığa sahip kimselerden mülteci statüsünün kaldırılması talebini içeriyor. Bu, yaklaşık 6 milyon olan mültecilerin sayısının önemli oranda azalması manasına geliyor.

UNRWA’ya nazaran ise Filistinli mültecinin operasyonel tarifi, “1 Haziran 1946 ile 15 Mayıs 1948 ortasındaki devirde doğal ikamet yeri Filistin olan ve 1948 çatışması sonucunda konutunu ve geçim kaynağını kaybeden kişi” olarak belirleniyor. Filistinli mültecinin ayrıyeten bu tanıma uyan ebeveynlerin soyundan gelenleri de kapsadığı söz ediliyor.

UNRWA çalışanları tekrar grevde

UNRWA çalışanları, 23 Ocak’ta kuruluşun işçi sayısını azaltmasına reaksiyon olarak Gazze ve Batı Şeria’da greve gitmişti. UNRWA Sözcüsü Adnan Ebu Hasne ise ajansın finansal imkanlarının hudutlu olduğuna dikkati çekerek diyalog davetinde bulunmuştu.

UNRWA’ya bağlı Arap Emekçiler Sendikası, 23 Ocak’ta başlayan grevi, tartışmalı hususlara tahlil bulma ismine diyalog kurma teşebbüsünün bir kesimi olarak 9 Şubat’ta askıya aldığını duyurmuştu.

UNWRA idaresi ile yürütülen müzakere sürecinin başarısız olduğunu belirten Arap Personeller Sendikası, 4 Mart’ta yine greve başladığını açıklamıştı.

BM Genel Kurulunca 1949’da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinli mültecilere yardım maksadıyla kurulan UNRWA, halihazırda 5,6 milyon Filistinli mülteciye hizmet veriyor.