Figopara’ya dünyanın ve Türkiye’nin en büyük iş, finans ve girişim kuruluşlarından 11 milyon dolar yatırım

Yeni kuşak alacak finansmanı platformu Figopara, Seri A yatırım tipinde dünyanın ve Türkiye’nin iş, finans...

Figopara’ya dünyanın ve Türkiye’nin en büyük iş, finans ve girişim kuruluşlarından 11 milyon dolar yatırım

Yeni kuşak alacak finansmanı platformu Figopara, Seri A yatırım tipinde dünyanın ve Türkiye’nin iş, finans ve teşebbüs alanındaki en büyük kuruluşlarının gözdesi oldu.L2G Ventures’ın liderliğinde yapılan tıpta; Abdul Latif Jameel General Technology Ventures, Dünya Bankası Kümesi üyesi IFC, Eczacıbaşı Momentum, Finberg, İş Bankası Maxis Yenilikçi GSYF, Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu, Figopara’ya 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırımla stratejik yatırımcı oldu. Figopara aldığı bu yatırımla iş modelini geliştirerek büyük şirketlerin tedarikçileriyle sürdürülebilir finansal ilgi kurmasına ve KOBİ’lerin işlerini ileriye taşımaları için yeni kaynaklar bulmasına aracılık etmeyi sürdürecek.

Kurumsal şirketler için tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği tahlillerle KOBİ’lerin süratli, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağlayan fintek şirketi Figopara, global olarak içinde bulunulan şiddetli ekonomik durumda dahi eşsiz iş modeli ve sürdürülebilir büyümesiyle yerli ve yabancı büyük yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Şimdiye kadar iki başka yatırım tipinde toplam 5,6 milyon dolar yatırım alan Figopara, Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli bağımsız portföy idare şirketi pozisyonundaki İstanbul Portföy’ün kurduğu Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu L2G Ventures’ın liderlik ettiği Seri A yatırım tipini 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım ile tamamladı. Yatırım çeşidine mevcut yatırımcılardan Dünya Bankası Kümesi üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Eczacıbaşı Momentum ve Finberg’in yanı sıra Abdul Latif Jameel General Technology Ventures, İş Bankası Maxis Teşebbüs Sermayesi Fonu (GSYF), Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu’nun ortalarında bulunduğu yatırımcılar katıldı. Figopara aldığı bu yatırımla KOBİ’lerin daha fazla finansmana ulaşmasına aracılık ederken, yatırımı ayrıyeten satın alma fırsatları ve yurt dışı büyüme maksatları doğrultusunda da kullanacak.

BAHAR: “FİNANSMANA ERİŞİME ARACI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuya ait değerlendirmede bulunan Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, şunları söyledi: “Hızlı büyüyen bir şirket olmamız, hali hazırda küresel açılımımız ve yurt dışı planlarımızla öngördüğümüz kaynağın çok üzerinde bir fiyatı Figopara’ya getirmeyi başardık. Finansal teknolojiler ve teşebbüs ekosisteminde bu kadar çok sayıda güçlü kurumun yatırım için bir ortaya geldiği bir şirket olmak da bizi ayrıyeten gururlandırıyor. Kelam konusu bu yatırım çeşidinde yatırımcılarımızın, alanında önder stratejik yatırımcılar ve teşebbüs sermaye fonları olması bizim için büyük bir ehemmiyet taşıyor. Bugün prestijiyle 20’den fazla banka ve 10’un üzerinde finansal kuruluşun entegre olduğu Figopara, yeni yatırımcılarından da aldığı güçle önümüzdeki periyotta hem yurt içinde hem de yurt dışında süratli büyümesini sürdürecek. Öte yandan hali hazırda yatırımcımız olan Dünya Bankası Kümesi üyesi IFC’nin bu periyotta yatırım çeşidine 3. defa katılarak Figopara’ya tekrar yatırım yapması Türkiye iktisadına ve Figopara’ya olan inancı de perçinlemiş oldu. Tekrar mevcut yatırımcılarımızı bu cinste da ortamızda görmek bizi hayli keyifli etti. Cinse katılan çok değerli yeni yatırımcılarımızın da bize güç katacağına olan inancım sonsuz. Aldığımız bu yatırımı KOBİ’lerin vade sorununu çözmek üzere finansman kaynağı olarak kullanacağız. Aslında bu, Figopara özelinde KOBİ’lere yapılmış bir yatırım diyebiliriz.”

BAHAR: “YURT DIŞI AÇILIMLARIMIZ DEVAM EDECEK”

Figopara’nın birinci iki yılında 5 kat büyüme amacına ulaştığını tabir eden Bahar, “2022 yılında İzmir, Ankara ve Adana ofislerimizi açarken, KOBİ finansman tedariğimizi bir evvelki yıla kıyasla 8 kat büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz. İtalya’dan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de yurt dışı açılımlarımız devam edecek” dedi.

Figopara İdare Heyeti Lideri Ahmet Bilgen ise şöyle konuştu: “Dünyada merkez bankalarının nakdî sıkılaşma siyasetine geçişiyle birlikte global ölçekte likiditenin piyasadan çekildiği bir devirde Figopara olarak aldığımız bu yatırım ne kadar gerçek bir yolda olduğumuzun somut bir göstergesi. Figopara olarak dünyanın ve Türkiye’nin güçlü kurumlarından yatırım almaktan ötürü gururluyuz.”

DENİZ: “GLOBAL PAZARDA REKABET EDECEK ŞİRKETLERE ODAKLANIYORUZ”

L2G Ventures GSYF yönetici ortağı Mehmet Ali Deniz ise yatırım özelinde şu değerlendirmede bulundu: “L2G Ventures olarak stratejimiz, Türkiye’de dalında başkan olup, bölgesel ve küresel piyasalarda rekabet edecek grup, kaynak ve vizyona sahip olan firmaları desteklemek. Türkiye’de tedarikçi finansmanına getirdiği yenilikçi yaklaşımla dalın öncüsü pozisyonundaki Figopara’nın, öngördüğümüz lokalden küresele büyüme planının yanında KOBİ’lerin finansmana ulaşmasına aracılık etme maksadının kıymetli bir modülü olan bu çeşide liderlik ederek, çok bedelli memleketler arası ve Türk yatırımcılarla bir arada finansman sağlamış olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Söz konusu yatırımın, yatırım danışmanlığını Core Finance, türel danışmanlığı ise Gökçe Hukuk ve Danışmanlık tarafından yürütüldü.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı