Kadıköy’de Halkın İktisadı Seminerleri Başlıyor

Kadıköy’de Halkın İktisadı seminer dizisi 21 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da Kadıköy Akademi’de başlıyor. Her...

Kadıköy’de Halkın İktisadı Seminerleri Başlıyor

Kadıköy’de Halkın İktisadı seminer dizisi 21 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da Kadıköy Akademi’de başlıyor. Her hafta çarşamba günleri gerçekleşecek programın dersleri Prof. Dr. Ceyhun Elgin ve Prof. Dr. Abdullah Yalaman tarafından verilecek.

Kadıköy Belediyesi’nin herkesin temel iktisat ve finans kavramlarına aşina olmasını sağlamak ve bu doğrultuda hem ekonomik kararları alırken hem de vatandaşlık misyonlarını yerine getirirken ekonomik gelişmeleri hakikat ve net bir biçimde yorumlayabilmelerini sağlamak için düzenlediği Halkın İktisadı seminer dizisi 21 Aralık Çarşamba günü başlıyor. İştirakçiler, “Enflasyon düşerken fiyatlar neden çıkmaya devam ediyor? Baz tesiri nedir? Ekonomik büyüme varsa, neden fakirleşiyoruz? Türkiye iktisadına hangi kurumlar hangi araçlarla taraf veriyor? Finansal piyasalar nasıl işler ve riskleri nelerdir?” üzere sorulara cevap bulacak. Kadıköy Belediyesi’nin kent araştırmaları merkezi olarak faaliyet gösteren Kadıköy Akademi’nin uzman takımı tarafından hazırlanan program her çarşamba günü saat 19.00 – 20.30 saatleri ortasında toplam 4 ders olarak planlandı. Ekonomik, mali ve finansal okuryazarlığın geliştirilmesi maksadıyla başlayacak seminer dizisinin dersleri Prof. Dr. Ceyhun Elgin ve Prof. Dr. Abdullah Yalaman tarafından verilecek. 

Temel Ekonomik Kavramlar

Seminerin birincisi Prof. Dr. Ceyhun Elgin’in Temel Ekonomik Kavramlar isimli dersiyle başlayacak. Elgin’in arz, talep, gayri safi yurtiçi hasıla, ulusal gelir, enflasyon, işsizlik, ekonomik büyüme, kalkınma ve faiz oranları üzere temel kavramlar üzerinde duracağı ve örneklerle bu kavramları açıklayacağı seminer 21 Aralık Çarşamba günü, saat 19.00’da. 

Temel Finansal ve Mali Kavramlar

Bir sonraki hafta Elgin Temel Finansal ve Mali Kavramlar başlıklı seminerinde faiz, borsa, bono (tahvil), Eurobond, mevduat, kredi üzere temel finansal kavramlar ve vergi, bütçe ve kamu harcamaları üzere mali kavramlar üzerinde duracak. 

Türkiye Ekonomisi

Seminer dizisinin üçüncü dersi Türkiye İktisadı başlığıyla gerçekleşecek. Bu seminerde Ceyhun Elgin Türkiye iktisadı hakkında kısa bir tarihî bilgi paylaşımının akabinde Türkiye’de mevcut ortamda iktisada istikamet veren kurumlar ve bu kurumların iktisat siyaseti idaresindeki sorumluluklarını masaya yatıracak. 

Finansal Piyasalar 

Program, Prof. Dr. Abdullah Yalaman’ın 11 Ocak Çarşamba günü yapacağı dersle kapanışını yapıyor. Finansal Piyasalar: Para, Kredi ve Risk İdaresi başlığıyla gerçekleşecek derste Yalaman, finansal piyasalara kısa bir giriş yapıp, farklı yatırım araçlarını kıymetlendirerek iştirakçilere risk altında birikimlerini yönlendirebilecekleri finansal varlıklarla ilgili temel bilgiler verecek ve alınması mümkün kredilerin nasıl belirlenmesi ve yönetilmesi gerektiği üzerinde duracak. 

Kontenjanla hudutlu seminere iştirak için Kadıköy Akademi’nin web sayfasında yer alan iştirakçi formunu doldurmak kâfi. 

Kadıköy Akademi: Kadıköy’ün Kent Araştırmaları Merkezi

Kadıköy Akademi, üniversitelerin ya da akademik çalışma yürütenlerin mahallî idareyle ortak siyaset geliştirmesine duyulan gereksinimden hareketle Kadıköy Belediyesi tarafından kurulmuş bir kent araştırmaları merkezidir. Mahallî idareler alanında oluşmuş birikimin daha da zenginleştirilmesini ve kentlerin daha adil, özgürlükçü ve demokratik bir yapıya kavuşmasını hedefleyen Akademi’nin çalışma metodu, farklı disiplinlerden faydalanarak belediyenin çeşitli çalışma alanlarına dair bilimsel formüller geliştirme ve bu süreçleri raporlama temeline dayanıyor. 

Prof. Dr. Ceyhun Elgin: 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra 2010 yılında ABD’de yer alan Minnesota Üniversitesi’nde yeniden iktisat alanında doktora diplomasını almıştır. 2010 yılından bu yana tertipli olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmakta olup 2013 yılında doçent, 2019 yılında da profesör unvanlarını almıştır. Farklı periyotlarda ABD’de Boston, Minnesota ve Columbia Üniversiteleri’nde ders vermiş, Amerikan Merkez Bankası (FED), Dünya Bankası ve IMF üzere kurumlara da danışmanlıkta bulunmuştur.

Prof. Dr. Abdullah Yalaman: 2003 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora diplomalarını sırasıyla 2005 ve 2008 yıllarında almıştır. Hali hazırda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde finans profesörü olarak vazife yapmakta olan Abdullah Yalaman birebir vakitte Boğaziçi Üniversitesi CEE’de ve Avustralya Ulusal Üniversitesi CAMA’da araştırmacı olarak vazife yapmaktadır. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi ve York Üniversitesi ile Avustralya’da Tazmanya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi ve doktora sonrası araştırmacı olarak bulunmuştur.

Program

  • 21 Aralık Çarşamba: Temel Ekonomik Kavramlar (Ceyhun Elgin)
  • 28 Aralık Çarşamba: Temel Finansal ve Mali Kavramlar (Ceyhun Elgin)
  • 4 Ocak Çarşamba: Türkiye İktisadı (Ceyhun Elgin)
  • 11 Ocak Çarşamba: Finansal Piyasalar: Para, Kredi ve Risk İdaresi (Abdullah Yalaman)

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı