Fed bir faiz artışının daha sinyalini verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin tahminlerini içeren nokta grafik, yıl sonuna kadar yeni bir faiz...

Fed bir faiz artışının daha sinyalini verdi

fed bir faiz artisinin daha sinyalini verdi udu8

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin tahminlerini içeren nokta grafik, yıl sonuna kadar yeni bir faiz artırımının sinyalini verirken, grafik aynı zamanda önümüzdeki yıl 25 baz puanlık iki faiz indiriminin öngörüldüğünü de gösterdi.

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından politika karar metnini açıklayan Fed, ülke ekonomisine ilişkin öngörülerini de paylaştı.

Fed, bu yıl sonu için federal fon oranı tahminini yüzde 5,6’da tuttu. Böylece yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutulan politika faizinde bir artış daha yaşanmış oldu.

Bankanın ekonomik öngörüleri, FOMC yetkililerinin Fed’in Kasım veya Aralık toplantılarında 25 baz puanlık faiz artışına ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu.

Fed’in 2024 yılı federal fon oranı tahmini (medyan değer) yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e çıkarılırken, yetkililerin 2024’te 25 baz puanlık iki faiz indirimi öngördüğünü ancak beklenenden daha az faiz indirimi öngördüğünü gösterdi.

TAHMİNLERDEKİ GENİŞ ÇEŞİTLİLİK DİKKAT ÇEKİYOR

Analistler, 2024 yılı faiz indirimi tahminindeki bu düşüşün Fed’in Eylül ayı toplantısındaki en önemli değişikliklerden biri olduğunu vurgulayarak, yeni tahminlerin “Fed’in yumuşak iniş yapabileceğine olan inancının giderek arttığını ve Fed’in yumuşak iniş yapabileceğine dair güveninin arttığını” ifade etti. Ekonomi daha yüksek oranlara daha uzun süre dayanabilir.”

Ek olarak analistler, Fed’in Kovid-19 salgını öncesindeki 10 yılda ekonomiyi karakterize eden aşırı düşük faiz oranlarına yakın zamanda geri dönemeyeceğinin de altını çizdi.

Bankanın federal fon oranı tahmini 2025 yılı için yüzde 3,4’ten 3,9’a çıkarıldı. Fed’in 2026 yılı faiz oranı tahmini ise yüzde 2,9 oldu. Uzun vadeli ortalama faiz oranı beklentisi ise yüzde 2,5 seviyesinde tutuldu.

FOMC yetkililerinin tahminlerinin yer aldığı nokta grafikte, yetkililerin tahminlerindeki geniş aralık dikkat çekti.

Nokta grafiğine göre, bazı yetkililer federal fon oranının gelecek yıl yüzde 4,6’da biteceğini öngörürken, diğerleri yüzde 5,4 gibi yüksek bir seviyede kalacağını düşünüyor.

Tahminler, federal fon oranının 2025 sonuna kadar yüzde 3,4’e düşebileceğini veya yüzde 4,9 gibi yüksek bir seviyede kalabileceğini gösteriyor.

Yetkililer faiz oranının 2026’da yüzde 2,5’e düşebileceğini ya da yüzde 4,1 olabileceğini öngörüyor.

GRAFİKTE 19 ANONİM TAHMİN VAR

Öte yandan Fed’in üç ayda bir güncellenen Dot grafiğinde ise her FOMC üyesinin ekonomi ve para politikasına ilişkin kendi görüşleri doğrultusunda yaptığı tahminler yer alıyor. Nokta grafiğinde 19 ayrı isimsiz (Fed’in kadrosu doluysa) projeksiyon var.

Fed Başkanı Jerome Powell daha önce yatırımcıların nokta grafik tahminlerini sağlam bir plan olarak değerlendirmemesi gerektiğini, faiz politikasında izlenecek yolun gelen verilere bağlı olarak her an değişebileceğini vurgulamıştı.

Kaynak: AA