EYT’de yapılan düzenleme sonrası sabah saatlerinde SGK önünde uzun kuyruklar oluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam EYT’de yaş koşulu olmayacağını ve birinci etapta 2 milyon 250 bin...

EYT’de yapılan düzenleme sonrası sabah saatlerinde SGK önünde uzun kuyruklar oluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam EYT’de yaş koşulu olmayacağını ve birinci etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını söyledi. Düzenlemede SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmayacak. Kaideleri sağlayan herkes emeklilik hakkından faydalanabilecek. Bu gelişme milyonlarca insanı sevindirirken sabahın erken saatlerinde vatandaşlar emekli olabilmek için prim günlerini hesaplatmak için SGK binaları önünde sıraya girdi.

“5 BUÇUK 6’DAN BERİ BEKLİYORLAR”

Unkapanı’ndaki SGK binasının önünden son durumu aktaran NTV muhabiri, “5 buçuk 6’dan beri bekleyenler var. İçeride şimdi mesai başlamadı. Erkenden emeklilik durumunu öğrenmek, sorgulama yaptırmak isteyen vatandaşlar var. Bugünü düşünerek tedbirler alınmıştı. Müracaatların e-Devlet’ten yapılabilmesi için altyapı hazır hale getirilmişti. Emeklilik merkezlerinin sayısı da artırıldı.” dedi.

eyt karari sonrasi ilk gun sgk onunde uzun 15525227 9916 m

TÜM BİNALARDA TEYAKKUZA GEÇİLDİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin detaylarının aşikâr olmasının akabinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda çalışmalar hızlandırıldı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle oluşabilecek ağır müracaat süreci süreçlerinin süratli ve problemsiz tamamlanması için bir dizi yeni tedbir hayata geçirildi. SGK birinci olarak müracaatların e-Devlet üzerinden yapılabilmesine yönelik bir alt yapıyı hazır hale getirdi. Bu kapsamda sunucu kapasiteleri artırılırken, bilgi-işlem alt yapısının güçlendirilmesine yönelik adımlar atıldı. Emeklilik müracaatında bulunacakların süreci yanılgısız tamamlamaları için tanıtıcı görüntüler hazırlandı. Ayrıyeten, ağır müracaatların ezasız tamamlanması için yaşlılık aylığı merkezleri yani emeklilik süreçlerinin yapıldığı merkezlerin sayıları arttırıldı.

eyt karari sonrasi ilk gun sgk onunde uzun 15525227 2855 m

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’deki ana merkezlerin sayısının artırılmasıyla ortaya çıkacak iş yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda öteki ünitelerdeki işçi, emeklilik süreçlerine yönelik ünitelere kaydırıldı.