KTO’nun ihracat umudu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA) Lider Gülsoy, eylül ayı ihracat sayılarına ait yaptığı değerlendirmede, “TÜİK datalarına...

KTO’nun ihracat umudu

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Lider Gülsoy, eylül ayı ihracat sayılarına ait yaptığı değerlendirmede, “TÜİK datalarına nazaran 2021 yılı için Kayseri İhracat sayıları Eylül Ayı 340 milyon 911 bin dolar iken 2022 yılı Eylül ayında 339 milyon 545 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak – Eylül periyodunda artış oranı ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 13,35 oranında artmıştır. Kayseri ili olarak İthalatımız ise Eylül ayında 137 milyon 763 bin dolar olmuştur. Azalış oranı geçen seneye oranla yaklaşık yüzde 10,5 oranında gerçekleşmiştir. 2022 yılı Eylül periyodunda 1’inci ihracat pazarımız Almanya, Irak, ABD, İsrail, Birleşik Krallık, İtalya, Romanya ve Belçika’dır.” Sözlerini kullandı.

Kayseri ihracatının kesimler bazında tahlilini yapan Lider Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği bölümlerden Demir ve Demir Dışı Metaller, Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri, Çelik, Elektrik ve Elektronik, Madencilik Eserleri, Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri, İklimlendirme Sanayi üzere bölümlerde artış yaşanırken Dokuma ve Hammaddeleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Halı ve Su Eserleri üzere kesimlerinde azalış gerçekleşmiştir.“ dedi.

“KAYSERİ’DEN 9 AYDA 2 MİLYAR 935 MİLYON DOLAR İHRACAT”

Başkan Gülsoy, ihracatta rekor üstüne rekor kırıldığını belirterek şunları söyledi: “Yurtiçinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra, tüm dünyada yükselen hammadde ve güç fiyatlarıyla karşı karşıya kaldık. Bu güçlü periyotta; Finansmana ulaşımdaki zorluklar, rekor düzeylere ulaşan enflasyon, Taksitli ve uzun vadeli kredilerde yaşanan sıkıntılar üyelerimizin yaşadığı problemlerin başında yer alıyor. İhracatçılarımızın varlıklarını sürdürebilmesi için pazar idaresi ve alternatif pazarlara yönelmeleri her zamankinden daha kıymetli bir hal almış durumda. Üretimin, istihdamın ve ihracatın yara almadan devam edebilmesi için işletmelerimizin daha çok desteklenmeye muhtaçlığı bulunmaktadır. Tüm yaşanan zorluklara karşın ihracatımızdaki yükselişte sürmektedir. Üyelerimizin lisana getirdiği her sorun ve her hususun yakından takipçisiyiz. Kayseri olarak 2022 yılı için 4,2 milyar dolar gayemizi geçeceğimize inanıyorum. Bunu da mücadeleci ihracatçı üyelerimizin enseyi karartmadan, evvel ülkem evvel devletim diyerek çalışma azimlerinde görüyoruz. Kentimizde birinci 9 ayda ihracatımız geçen seneye kıyasla yüzde 13,35 oranında artarak 2 milyar 935 milyon dolara çıktı. Her şeyden evvel bu tablonun mimarı ihracatçı üyelerimizi ve emektar çalışanlarını can-ı gönülden kutluyorum. Her şarta, her zorluğa karşın azimle çalışmalarından ötürü da teşekkür ediyorum.”