Minimum fiyat artırımı için gözler yarın açıklanacak kasım ayı enflasyon sayılarında

Yeni yılda geçerli olacak minimum fiyat sayısını belirleme görüşmeleri öncesi Asgari Fiyat Tespit Komisyonu‘nda emekçi...

Minimum fiyat artırımı için gözler yarın açıklanacak kasım ayı enflasyon sayılarında

Yeni yılda geçerli olacak minimum fiyat sayısını belirleme görüşmeleri öncesi Asgari Fiyat Tespit Komisyonu‘nda emekçi kesitini temsil eden TÜRK-İŞ, yarın açıklanacak kasım ayı enflasyonu sayısının da ortalarında olduğu ekonomik göstergeleri komiteye sunacak.

İLK TOPLANTI 7 ARALIK ÇARŞAMBA

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyatı belirleme çalışmalarında süreç 7 Aralık’taki birinci toplantıyla başlayacak. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde yapılacak toplantıda, patron tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), personel tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil edecek.

TALEP VE TEKLİFLER DEĞERLENDİRİLECEK

Zam pazarlığında tarafların talep ve teklifleri merakla beklenirken, komitede emekçi kısmını temsil eden TÜRK-İŞ, yarın açıklanacak kasım ayı enflasyon verisine odaklandı. Personel heyetinin komiteye, TÜRK-İŞ’in Açlık ve Yoksulluk Hududu Araştırması’ndaki sayılar ve enflasyon verisinin yanında, fiyatlar üzerindeki gelir vergisi yüküyle ilgili taleplerini de sunması bekleniyor.

TOPLANTILAR BAKANLIKTA YAPILACAK

Önceki yıllarda Asgari Fiyat Tespit Komisyonu‘na Çalışma Genel Müdürü olarak başkanlık eden Nurcan Öncü’nün emekli olması üzerine bu yıl kurula yeni Genel Müdür Sadettin Akyıl başkanlık yapacak. Tekrar bu yıl farklı olarak, kurulda TÜRK-İŞ ismine emekçi heyetinin başkanlığını Konfederasyonun Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak yürütecek. Görüşmelerin yeri konusunda da bu yıl farklılıklar yaşanacak. Evvelki yıllarda personel ve patron heyetlerinin mesken sahipliğinde gerçekleşen ikinci ve üçüncü toplantılar, bu sene Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığında yapılacak. Yeni minimum fiyat sayısının, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da ayın sonuna gelmeden kararlaştırılması bekleniyor.

ASGARİ FİYATA AÇLIK HUDUDU ÇİZGİSİ

İşçi ve patron kesitinin liderleri 1 Aralık’ta Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in daveti üzerine bakanlıkta bir ortaya gelip, minimum fiyat görüşmelerinin takvimini belirlemişti. Buna nazaran, kurulun birinci toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısının ise 14 Aralık’ta yapması kararlaştırılmıştı. Bu toplantının akabinde TİSK İdare Heyeti Lideri Özgür Burak Akkol, yeni minimum sayısını personel, patron ve hükümetin ortak mutabakatıyla belirlemek istediklerini belirterek, “İşverenlerimizin razı olduğu, personel tarafının mutlu olduğu, birebir vakitte da işletmelerimizi koruyan; istikrarlı, istikrarlı bir sayı için biz de elimizi taşın altına koyacağız” tabirlerini kullanmıştı. Buna rağmen, TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, katıldığı bir televizyon programında, TÜRK-İŞ’in Açlık ve Yoksulluk Hududu Araştırması’nda 4 kişilik bir ailenin açlık hududunun 7 bin 785 lira olduğuna dikkati çekerek, kırmızı çizgileri olan bu sayının üzerine çıkılması gerektiğini söylemişti.

NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Komite, yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kere toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği kurul, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. Taban fiyat, bir personel için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt taban fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Kaynak: AA / İktisat