Kalekim’in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı yüzde 186 artışla 274 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye yapı kimyasalları kesiminin öncü markası Kalekim, 2022 Yılı Üçüncü Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yeni...

Kalekim’in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı yüzde 186 artışla 274 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye yapı kimyasalları kesiminin öncü markası Kalekim, 2022 Yılı Üçüncü Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yeni yatırım ve iş birlikleri ile üretim ve eser noktasında gücüne güç katan Kalekim, yılın birinci dokuz ayında net periyot karını bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 186 oranında artırdı. Bu artışla 2021 yılının birinci dokuz ayında 95,9 milyon TL olan net devir karını, 2022 yılının tıpkı devrinde 274 milyon TL’ye yükselten Kalekim, böylelikle üç çeyrek üst üste finansal muvaffakiyetini devam ettirdi.

Geniş eser yelpazesi ile yapı kimyasalları bölümünün global oyuncuları ortasında yer alan Kalekim, 2022 yılının 9 aylık periyoduna ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime nazaran Kalekim, global resesyon kaygısı ve güç krizi ile artan maliyet artışlarına karşın 2022 yılının üçüncü çeyreğinde de başarılı performansını sürdürdü.

“Avrupa ve Orta Doğu’da yeni yatırımlar için değerli adımlar attık”

Kalekim’in yapı kimyasalları dalındaki başarısına her çeyrekte bir halka daha eklediğini belirten Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, “Pandemi, global resesyon kaygısı, savaş ve güç krizine karşın 2022 yılının birinci iki çeyreğindeki ulaştığı finansal muvaffakiyetini üçüncü çeyrekte de devam ettirerek, gücünü ve potansiyelini bir kere daha ortaya koydu. Bu başarıda elbet geçen yılın sonlarına yanlışsız ve bu yılın başında yaptığımız yatırım ve iş birliklerimizin çok değerli katkılarını gördük. Yurt içi ve yurt dışına yönelik faaliyetlerini muvaffakiyet ile sürdüren Kalekim Lyksor Kimya A.Ş., Eylül ayında üretim rekoru kırarak, değerli bir muvaffakiyete imza attı. Bilhassa ciro noktasında gerek Mardin’deki ek çizgi yatırımımızın gerekse de yüzde 75’ini satın aldığımız bölümünün güçlü firması Kalekim Lyksor Kimya A.Ş.’nin bize çok daha kıymetli katkılar yapacağını öngörüyoruz.

Bunlarla birlikte bu devirde de yeni yatırım ve iş birlikleri noktasında değerli adımlar atmaya devam ediyoruz. Mevcut iş modelimiz doğrultusunda Romanya’da mahallî bir partner ile yüzde 50 ortaklı kurduğumuz Kalekim Romania S.A.’nın kuruluşu Eylül ayı içerisinde tescil edildi. Tekrar Eylül ayı içerisinde en büyük ihracat pazarımız olan Irak’taki faaliyetlerimize katkı emeliyle Duhok kentinde bir şube açma kararı aldık. Yapı kimyasalları, boya ve sıva başta olmak üzere şirketimizin faaliyet gösterdiği alanlarda satış ve pazarlama yapacak olan Kalekim Romania S.A.’nın ve Duhok Irak Şubemizin hem Doğu Avrupa hem de Orta Doğu’daki faaliyetlerimizde bize çok kıymetli katkılar yapacağına inanıyoruz” dedi.

“Yıl içindeki başarımızı üçüncü çeyrekte de devam ettiriyoruz”

Kalekim’in geçen yıl olduğu üzere 2022 yılında da gayelerine emin adımlarla yürümeye devam ettiğini vurgulayan Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu da “Kalekim olarak, 2022 yılına yaptığımız başarılı başlangıcı üçüncü çeyrekte de devam ettiriyoruz. Yılın birinci dokuz ayında net devir karımızı, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 186 oranında artırdık. Bu artışla 2021 yılının birinci dokuz ayında 95,9 milyon TL olan net devir karımız, 2022 yılının tıpkı devrinde 274 milyon TL olarak gerçekleşti.

Yurt içi satışlarımız bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 149, yurt dışı satışlarımızı ise yüzde 183 artırarak, ulusal pazarın yanında, milletlerarası pazarlarda da kıymetli bir muvaffakiyete imza attık. Tüm bunlarla birlikte yılın birinci dokuz ayındaki net satışlarımız yüzde 160’lık artışla 1,4 milyar TL’ye aştı.

Aynı devirde yüzde 36,8 olarak gerçekleşen brüt kar marjımızda yaklaşık 100 baz puanlık bir gerileme oldu. Bu gerilemede, bilhassa yurt içi pazarda son çeyrekte yaşanan hacimsel daralmanın ve memleketler arası pazarlarda yavaşlayan büyümenin tesiri vardır. Lakin operasyonel masraflarda sağlanan verimlilik ve Kalekim Lyksor Kimya A.Ş.’nin katkısıyla, yılın birinci dokuz ayında yüzde 21,7 olarak gerçekleşen FAVÖK marjımızda 220 baz puanlık bir düzgünleşme sağladık.Böylece ortaya koyduğumuz performansla finansal başarımızı sürdürmüş olduk. Ulaştığımız sayılar Kalekim’in bölümdeki gücünü ve potansiyelini açıkça ortaya koyuyor.

Kalekim olarak, yeni yatırım ve iş birliklerimizden de aldığımız güç ile yılın sonu için belirlediğimiz amaçlara de ulaşacağımızdan hiç kuşkumuz yok. Önümüzdeki süreçte de tekrar sürdürülebilir, yenilikçi eserlerimiz ve bize güvenen paydaşlarımız ile birlikte Kalekim’i global pazarın güçlü bir oyuncusu haline getirmeye devam edeceğiz. Kalekim’in sahip olduğu potansiyel, insan kaynağı, üretim gücü ve eser çeşitliliği ile bunu başaracağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı