Ethereum İçin 2 Müjde: O Tarih Belli Oldu!

Ethereum’un (ETH) sıradaki büyük güncellemesi olacak ‘Cancun’ için tarih aşikâr oldu. Bir öbür gelişmede, global...

Ethereum İçin 2 Müjde: O Tarih Belli Oldu!

Ethereum’un (ETH) sıradaki büyük güncellemesi olacak ‘Cancun’ için tarih aşikâr oldu. Bir öbür gelişmede, global ödeme devi Visa, Ethereum ağını kullanmanın yollarını araştırıyor.

Sıradaki büyük Ethereum güncellemesi için tarih ortaya çıktı

Ethereum’un bir evvelki büyük yükseltmesi olan Şanghay, 12 Nisan’da muvaffakiyetle uygulandı. Bu yükseltme, Ethereum’un Proof-of-Stake’e (Merge) geçişini takiben attığı birinci büyük adımdı. Ayrıyeten ağa büyük bir mekanik değişiklik getirdi.

Şimdi, Ethereum geliştiricilerinden Tim Beiko, sıradaki Cancun yükseltmesi için tarihleri paylaşıyor. Beiko, dün bir geliştiriciler toplantısında, yükselmenin önümüzdeki 5-6 ay devirde uygulanabileceğini söyledi.

https://twitter.com/christine_dkim/status/1662179695280963609

Cancun yükseltmesi nedir?

Cancun yükseltmesinin kapsayıcı gayesi, bilhassa toplamaları (roll-up’ları) ölçeklendirmektir. Bu esnada, ağı tam bilgi parçalama (sharding) için hazırlamaya devam etmeyi gayeler. Blob taşıma süreçlerinin kullanıma sunulması, roll-up’lar için data kullanılabilirliğini artıracak. Ayrıyeten, bunları kıymetli ölçüde daha ucuz hale getirecektir.

Tartışmanın merkezinde, Ethereum üzerindeki kendi kendini yok etme fonksiyonunu değiştirmeyi öneren EIP’ler 4758 ve 6780’in tesirleri vardı. Bu fonksiyon, şu anda, alıcının tarafında rastgele bir kod çalıştırmadan ETH’nin bir adresten başkasına eksiksiz transferine müsaade verir. EIP 4758, fonksiyonu “sendall” olarak tekrar isimlendirmeyi ve pahaları sıfırlama ve rastgele bir bayt kodunu silme yeteneğini kaldırmayı önerirken, EIP 6780, tesirini sınırlamak için şartlar ekler.

Visa, Ethereum ağını nasıl kullanabileceğini araştırıyor

Bir başka gelişmede, global ödeme devi Visa, Ethereum Blockchain’de ‘Hesap Soyutlama’ kullanarak gas fiyatlarının nasıl tekrar tasarlanabileceğini araştırdığını bildirdi. Şirket ayrıyeten, bu metodun ferdî saklama cüzdanları için inançlı ve otomatik ödemeleri mümkün kıldığını açıkladı.

Visa’nin muhtaçlık duyduğu özellik, Mart ayının başlarında kullanıma sunulan ERC-4337 token standartı. Bu standart, akıllı mukavelelere kullanıcı ismine süreç yapma yeteneğini eklediği için VISA’nın istediği bir bileşen. Firma ayrıyeten, Goerli testnet üzerinde iki set Paymaster kontratını muvaffakiyetle uyguladığını paylaştı.

https://twitter.com/johnrising_/status/1658702845066227717

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, daha evvel gas fiyatlarında Hesap Soyutlamaya yönelik ilgisini lisana getirmişti. Buterin, kripto yatırımcılarının varlıklarının kendi kendine velayetini elde etmeleri için toplumsal kurtarma cüzdanlarının ve çoklu imza cüzdanlarının kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bu nedenle, ERC-4337‘nin yakında uygulanması ve akıllı kontrat cüzdanlarının ortaya çıkmasıyla, cüzdan güvenliğinin yanı sıra ödemelerin, kripto para ünitelerinin daha geniş bir formda benimsenmesine kapı açan VISA kullanıcıları için kıymetli ölçüde artması bekleniyor.

Ethereum fiyatı ne durumda?

ETH fiyatı yazım sırasında 1,826.65 dolar bölgesinde süreç görüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, fiyatı son birkaç gündür düşen bir kama formasyonu içinde süreç görüyordu. 20 günlük EMA ile kesişen 1.829 doların kırılması, boğalara daha yüksek düzeyler için güç sağlayacak.