Dardanel, SIAL Paris’te dünyanın önde gelen gıda profesyonelleriyle buluştu

Türkiye’nin balık ve deniz eserleri uzmanı Dardanel, Paris’te gerçekleşen ve dünya besin kesimine taraf veren...

Dardanel, SIAL Paris’te dünyanın önde gelen gıda profesyonelleriyle buluştu

Türkiye’nin balık ve deniz eserleri uzmanı Dardanel, Paris’te gerçekleşen ve dünya besin kesimine taraf veren SIAL Paris 2022 Fuarı’na katıldı. İnovatif Dardanel eserlerini memleketler arası besin profesyonelleri ve ziyaretçilere tanıtan Dardanel, bünyesine kattığı Yunan deniz eserleri markası Kallimanis ile de fuarda yer aldı. Şirketin Çanakkale Boğazı’nda kurduğu midye çiftliğinde yetişen midyelerle hazırlanan Dardanel markalı donuk Midye Dolma eseri de dünyanın dört bir yanından gelen iştirakçilerden büyük ilgi gördü.

Dardanel, küresel bir deniz eserleri markası olma gayesiyle milletlerarası pazarlarda da isminden kelam ettiriyor. Bu yıl 15-19 Ekim tarihleri ortasında gerçekleşen SIAL Paris 2022 Fuarı’na katılan şirket, Dardanel İdare Heyeti Lideri Niyazi Önen’in iştirakiyle 200’ü aşkın ülkeden binlerce besin profesyoneliyle buluştu.

Yeniliklerin ve birincilerin öncüsü Dardanel, ülkemizin sevilen sokak lezzeti midye dolmayı Paris’e taşıyarak fuarın en dikkat çeken markalarından biri oldu. Ziyaretçilere, Dardanel’in Çanakkale Boğazı’nda kurduğu midye çiftliğinde yetiştirilen midyelerle hazırlanmış Dardanel Midye Dolma ikram edildi. Midye Dolma, yapılan tadımlarda ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Midye üretim çiftliğinden hasat edilmeye başlanan midyeler, Dardanel garantisi ve lezzetiyle paketli ve donuk halde tüketicilerle buluşuyor.

Global bir Türk şirketi olarak dünyadaki en büyük deniz eserleri üreticilerinden biri olma maksadıyla, bu yıl Yunanistan’ın esaslı markası Kallimanis’i bünyesine katan Dardanel, fuarda Kallimanis eserleriyle de yer aldı. Dardanel; üretim ve pazarlamadaki tecrübesini, dondurulmuş deniz eserleri piyasasında 65 yılı aşan bir tecrübeye sahip olan Kallimanis ile birleştirdiği eserlerini fuarda iştirakçilere tanıttı.

“Türkiye’nin sevilen sokak lezzeti midye dolmayı memleketler arası pazarlara taşıyoruz”

SIAL Paris’e katılan Dardanel Kurucusu ve İdare Şurası Lideri Niyazi Önen, şu değerlendirmeyi yaptı: “SIAL Fuarı, 1964 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından besin profesyonellerini buluşturuyor. Biz de yaklaşık 40 yıldır bu fuara katılıyoruz, birinci katıldığımız yıl Türkiye’den 5 firma vardı. Bu yılki fuarda, Dardanel markasının inovatif tarafını, yenilikçi eserlerini dünyadan profesyoneller ve ziyaretçilerle buluşturuyoruz. Türkiye’de çok sevilen lakin Avrupa için yeni bir eser olan midye dolmayı memleketler arası pazarlara taşıdık. Donuk midye dolma eserimizi, birinci kere Nisan ayında Barselona Seafood Expo’da tanıtmıştık. Midye dolmaların tadına bakan ziyaretçiler, büyük ilgi göstermişti. Artık de Dardanel Midye Dolma eserimiz ve Kallimanis markamızla SIAL Paris’teyiz. Bu fuarda da hem Dardanel hem de Kallimanis markalı donuk deniz eserlerimizi ziyaretçilere sunuyoruz. Küresel bir marka olma vizyonumuzla, dünya deniz eserleri dalını buluşturan bu türlü fuarlarda yer almayı önemsiyoruz.”

“İhracatımız 40 milyon dolar düzeyinde, bunu katlayarak büyümeyi hedefliyoruz”

Dardanel Kümesi olarak gelecekte dünyanın önde gelen deniz eserleri üreticilerinden biri olmayı hedeflediklerini belirten Niyazi Önen, “25 ülkeye yaptığımız ihracatla Türkiye’nin besin ihracatında en süratli büyüyen şirketlerinden biriyiz. Şu an kümemizin ihracatı 40 milyon dolar düzeyinde. İhracata yönelik değerli projelerimiz var. Çok yakın gelecekte bunları katlayarak büyümeyi hedefliyoruz. Hem Türkiye iktisadı hem de firmamızın gelişmesi açısından ihracata ehemmiyet veriyoruz. İhracatta markalı eserlerimizde pazar hissesi almayı önceliklendiriyoruz. Pek çok ülkede ve pazarda kendi markalarımızla yer alıyoruz. 2025 yılında gelirlerimizin yüzde 50’sini ihracattan sağlamayı hedefliyoruz. Kesimimizdeki istikrarlı büyümemizi bu yıl da sürdürerek 2022’nin birinci yarısında satışlarımızı 92 artırdık” diye konuştu.

İhracatta büyüme planlarına sürat veren Dardanel, 2022 yılının birinci yarısında, geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran ihracatını ciroda dolar bazında 78, tonaj bazında ise 70 oranında artırdı. Şirket, SIAL Paris’te başarılı bir fuar süreci geçirdi. Dünyanın en büyük besin inovasyonu fuarı SIAL, 1964 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından besin profesyonellerini bir ortaya getiriyor ve bölüme ilham veriyor. Bu fuarla Paris, 5 gün boyunca global besin sanayisinde yenilik ve trendlerin merkezi oluyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı