Tarih verdiler! Fed faiz artışında frene basıyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, niyet kuruluşu Brookings Enstitüsünce düzenlenen Ekonomik Görünüm, Enflasyon...

Tarih verdiler! Fed faiz artışında frene basıyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, niyet kuruluşu Brookings Enstitüsünce düzenlenen Ekonomik Görünüm, Enflasyon ve İş Gücü Piyasası” başlıklı toplantıda konuştu.

“ENFLASYON KONUSUNDA DAHA YOLUMUZ VAR”

Para siyasetinde çok sıkılaştırma yapmak istemediklerini vurgulayan Powell, “Ancak enflasyon konusunda daha yolumuz var. Geçmişteki deneyimler, para siyasetini fazla erken yumuşatmamak gerektiği konusunda bizleri uyarıyor ve biz de enflasyonu hedeflenen düzeye düşürene kadar yolumuza devam edeceğiz” sözünü kullandı.

SIKI PARA SİYASETİ MESAJI

Ekonomiye ait birtakım dataların enflasyonun gelecek yıl yavaşlayacağına işaret ettiğini anlatan Powell, “Yine de fiyat istikrarını tekrar sağlamak için uzun bir yolumuz var. Sıkı para siyaseti ve daha yavaş büyümeye karşın, enflasyonun yavaşladığına dair somut bir ilerleme görmedik” dedi.

FAİZ ARTIŞ SURATI ARALIKTA YAVAŞLAYABİLİR

Faiz artırım suratını ise yavaşlatabileceklerini belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye yetecek sıkılaşma seviyesine yaklaşırken, faiz artış süratimizi biraz yumuşatmak mantıklı. Faiz artış süratimizi yavaşlatmamızın vakti aralık toplantısında gelebilir” diye konuştu.

Powell, “Enflasyonu denetim edebilmek için faizi daha ne kadar artırmamız gerekeceği ve para siyasetini ne kadar mühlet kısıtlayıcı halde tutacağımız, faiz artırım konusundaki yavaşlamaya ait zamanlamadan çok daha önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / İktisat