Eski sporcular için geliştirilen biyolojik tedavi yöntemi

Hem eski atletlere hem de profesyonel atletlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Bektaşer, “Profesyonel sportmenlerin karşılaşma...

Eski sporcular için geliştirilen biyolojik tedavi yöntemi

Hem eski atletlere hem de profesyonel atletlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Bektaşer, “Profesyonel sportmenlerin karşılaşma dönemleri bittikten sonra etkin dinlenme yapmaları lazım. Sportif aktiviteleri sıfıra indirmemeleri lazım. Bunun tıbbi ismi ‘aktif dinlenme’. Bu da ileriki yaşa geldikleri vakit kıkırdak hasarları, kireçlenmeler, menisküs yırtıklarından uzak kalmalarına ve spor hayatlarının daha uzun müddet devam etmelerine neden olur” dedi.

Halk ortasında ‘kireçleme’ olarak bilinen rahatsızlık nedeniyle meydana gelen ileri seviye sıhhat meselelerinde yaygın olarak protez ameliyatlarına başvuruluyor. Protez ameliyatına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak emeliyle geliştirilen biyolojik tedavi formülü ACP ve SVF (kök hücre tedavisi) ile eklem rahatsızlıklarının ilerlemesi yavaşlıyor ve hatta tedavi edilebiliyor. Faal olarak farklı branşlarda spor yapmış ve yaşı ilerledikten sonra eklem rahatsızlıkları baş gösteren eski atletler için de kullanılan metodu, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Bektaşer, Demirören Haber Ajansı’na anlattı.

“PROTEZ AMELİYATI YERİNE BİYOLOJİK TEDAVİ”Amaçlarının 40 ile 70 yaşa kadar olan hastalarda protez ameliyatına gerek duymadan biyolojik yollarla tedavi uygulamak olduğunu anlatan Prof. Dr. Bektaşer, “Bizim bu hastaların protez ameliyatına gitmemesi için elimizde biyolojik sistemler gelişti. PRP dediğimiz bir formül var, hastanın kanı alınıyor. Biz bu kanı konsantre edip içerisindeki güzelleştirici hücreleri ve plazmasını alıp eklem içerisine eklem-kıkırdak hasarlarında yapıyorduk. Artık yeni geliştirilmiş kök hücre nakli ile küçük bir liposakşın yaparak hastanın karın yağından yarım kiloluk, 1 kiloluk canlı hücreleri alıyoruz. Kandan alınan PRP’nin artık yeni formülü ACP dediğimiz, PRP’ye nazaran 6-7 kat hücre konsantrasyonuna ulaşan hücreleri alıyoruz. Bu ikisini kombine ederek enjeksiyon haline getiriyoruz” dedi.”İYİLEŞTİRİCİ HÜCRELER EKLEMDE 5-6 AY KALIYOR”Yeni tedavi yolunun eski sportmenlerin eklem sıhhati için kullanılacağını tabir eden Prof. Dr. Bektaşer, “Eskiden sert yer vardı, bu nedenle atletlerin kıkırdaklarında aşınma oldu. Menisküslerde püsküllenme stili yırtıklar da oldu. Biz bu çeşit hastaların proteze gidişatını yavaşlatmak için menisküsünde yırtık varsa girip içindeki püsküllenmeleri temizliyoruz, eklemi güzelce yıkıyoruz. Sonra aldığımız tedavi eserlerini dünyaca ünlü bir firma birleştiriyor. ACP ve SVF dediğimiz karın yağından hücreleri. Bize bir enjektör hazırlıyor ve biz de bu canlı hücreleri hastaların eklem içine enjekte ediyoruz. Düzgünleştirici hücreler kabaca orada 5-6 ay kalıyor. Üst yaş hududumuz 70’e kadar” diye konuştu.”KORTİZON KULLANIMI SONRASI ETKİN TEDAVİ OLDU”PRP tedavisinin hali hazırda profesyonel atletlerin küçük kıkırdak hasarları için kullanıldığını belirten Prof. Dr. Bektaşer, “Şimdi bu yaygın kıkırdak hasarları için elimiz daha kuvvetli. Yavaşlatıcı ve tedavi edici tesiri var. Bu teknolojiler ileride daha da artacak. Tahminen de ileride protez ameliyatı rafa kalkacak. Buna ait çok hoş sonuçlarımız var. Yurt dışından da talepler var. Koronavirüs sürecinde kortizon kullanıldı ve kortizon bütün eklemlere ziyan veriyor. Bu süreçten sonra da bu cins tedaviler bu tip hastalar için bir tedavi alternatifi oldu” ifadelerini kullandı.”SEZON BİTTİKTEN SONRA ‘AKTİF DİNLENME’ YAPILMALI”

Hem eski atletlere hem de profesyonel atletlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Bektaşer, “Vücut yükünü azaltmak lazım. Spordan uzak kalmamak lazım. Düz, yumuşak tabanlarda yürüyüşler, idmanlar yapmaları lazım. Kıkırdak desteklerini kullanabilirler. Spor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ercan Cet – Sıhhat