Prof. Dr. Ertuğrul Kaya: “Aşılar doğaldır ve 200 yıllık bir geçmişe sahiptir”

Prof. Dr. Ertuğrul Kaya: “Aşılar doğaldır ve 200 yıllık bir geçmişe sahiptir” “Vatandaşların bağışıklık sistemini...

Prof. Dr. Ertuğrul Kaya: “Aşılar doğaldır ve 200 yıllık bir geçmişe sahiptir”

Prof. Dr. Ertuğrul Kaya: “Aşılar doğaldır ve 200 yıllık bir geçmişe sahiptir”

“Vatandaşların bağışıklık sistemini güçlü tutmasının yanında maske, uzaklık ve paklık kurallarına uyması gerekiyor”

DÜZCE Son vakitlerde artan korona virüs hadiselerine karşılık bağışıklık sistemini güçlü tutmak için aşı olunması gerektiğini, maske, uzaklık ve paklık kurallarına uyulmasının kıymetini anlatan Düzce Üniversitesi Klâsik ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, “Ölü virüs aşıları, inaktif dediğimiz aşılar epeyce doğal metotlardır. Mutlaka aşı olunmasını tavsiye ederim” tabirlerini kullandı.

Ülke genelinde son vakitlerde artan korona virüs hadiseleri akıllara maske, ara ve paklığı yine getirdi. Bunlardan uzak durulmaması gerektiğini lisana getiren Düzce Üniversitesi Klasik ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, “2-3 yıldır pandemi ile birlikte korona virüs hayatımızda değerli bir yer edindi. Toplumsal hayatımızda eğitim hayatımızda ticari hayatımızda çok farklı süreçler yaşadık. Olayların artması ile birlikte tekrar kapanabiliriz, tekrar maske konuşulur oldu. Korona virüste değerli olan sıhhat sisteminin kilitlenmemesidir. Hastaneye yatışlar arttığında sıhhat sistemi kilitlenirse yeni olaylar alınamaz ve can kayıpları artabilir. Gerçekten bunu yaşayan ülkeler oldu. Bundan sakınmak için bir önlemler alınabilir fakat bu türlü bir durum şu anda kelam konusu değil. Şimdiden birtakım önlemler alınabilir mi diye düşünülüyor? Her hastalıkta olduğu üzere esirgeyici tedbirler çok değerlidir. Maske, uzaklık ve paklık bunlar başından beri söylenen şeyler. Bu halde kolay ucuz insanların hayatında çok fazla şeyi engellemeyen uygulamalar her vakit en kolay en uygun formüllerdir. Tekrar bunlara tekrar edilebilir. Hayatımıza tekrar maske girebilir ancak bunu vakit gösterecektir” dedi.

“Kesinlikle aşı olmalarını tavsiye ediyorum”

Vakalarda ki artışların hastane ve ağır bakımlarda artmadığını, insanların toplumsal olarak bağışıklık için aşı olduğunu ve aşının rolünün büyük olduğunu söz eden Kaya, “Yaklaşık 1 yıldır hayatımızın olağana dönmesi bu aşılar sebebiyle oluyor. Aşılar yaygın bir biçimde yapıldığında toplumsal olarak bağışıklık geliştirdik diyebiliriz. Korona virüs mutasyona uğrayabiliyor. Vakit zaman bunları da yaşadık. Burada hami önlemlerden sonra aşının rolü çok büyük. Artık birtakım insanlarda aşı zıtlığı var. İnsanların büyük bir kısmı doğal sistemleri çok seviyorlar bu aslında hoş bir şey. Lakin aşının doğal bir esirgeyici olduğunu unutuyorlar. Aşı olduğunuz vakit bağışıklık sisteminiz güçlenir. Tekrar virüs geldiği vakit bağışıklık sisteminiz aşıyı hatırlar ve o virüsü pürüzler. Aşılar bilhassa konvansiyonel aşılar çok güvenlidirler. Epeyce doğaldırlar ve yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe de sahiptirler. Meyyit virüs aşıları, inaktif dediğim açılar epey doğal metotlardır. Bunu olmalarını muhakkak tavsiye ediyorum” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Enes Bektaş – Sıhhat