EŞ ZAMANLI AMELİYATLA MEME KANSERİNİ YENİP, ESTETİK OLUYORLAR

TRABZON’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr....

EŞ ZAMANLI AMELİYATLA MEME KANSERİNİ YENİP, ESTETİK OLUYORLAR

TRABZON’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Hasta ameliyata göğüs kanseri olarak giriyor lakin göğüs estetiği hastalarımızla birebir çıkıyor. Kanserden kurtulmuş, estetiği yapılmış, bütün tedavisi tamamlanmış oluyor. Tek ameliyatla hasta kendini göğsünü kaybetmiş bir formda hiçbir vakit görmemiş oluyor” dedi.

KTÜ’de göğüs kanseri teşhisi konulan hastalar için eş vakitli estetik ameliyatlar da yapılıyor. Ameliyatla kanserli dokudan arındırılan göğüs, plastik cerrahi uzmanlarınca estetik ameliyata tabi tutuluyor. Gözetici cerrahi müdahale ile tümörün alınmasının akabinde yerleştirilen protezle kayıp önleniyor, fizikî değişimin önüne geçiliyor.

KTÜ Tıp Fakültesi Cerrahi ve Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akbaş, “Meme kanseri bayanlarda hayli sık görülen kanser çeşidi. Göğüs kanseri tanısı konulduğu vakit hastalar, ekseriyetle depresyona girip birinci etapta ve hastalıktan büsbütün kurtulacağı fikrine kapılıp memeyi büsbütün aldıracaklarını düşünüyorlar. Memeyi tam aldırma usulü çok yaygın aslında. Lakin günümüzde yapmış olduğumuz şey göğüs gözetici cerrahi, bu da son 20 yılda epeyce ilerledi. Şu anda bizim uygulamış olduğumuz teknikle hem göğüs kanserindeki tümörü almış oluyoruz, hem de plastik cerrahiden hocalarımızla bir arada eş vakitli girdiğimiz ameliyatla göğüste estetik sağlamış oluyoruz. Bunu yapmış olduğumuz hastalarımızdan epey hoş olumlu yansılar alıyoruz. Artık son 20 yılda bilhassa onkoloji alanında çok önemli gelişmeler oldu. Bu da göğüs kanserinde beklenen hayat müddetini artırdı. Ömür mühletinin artması hastalarındaki kozmetik sonuçların daha ön plana çıkmasına neden oldu. Hasebiyle biz de plastik cerrahideki uzman hocamızla birlikte eş vakitli girdiğimiz ameliyatla göğüsleri ülkü görünüme kavuşturuyoruz? diye konuştu.

‘GELDİĞİMİZ NOKTA ORGAN HAMİ CERRAHİ ÜZERİNE KURULU’

Göğsün alınmasının yalnızca ruhsal değil, tıpkı vakitte fizikî meselelere da yol açtığını kaydeden Doç. Dr. Akbaş, şöyle devam etti:

“Hastanın ameliyattan evvelki sağlıklı göğsünden daha hoş sonuçlara ulaştığımız periyotlar oluyor. Bu hastalar açısından hayli memnuniyet verici bir şey. Göğüs kanserli dokunun temizlenmesi için büsbütün alındığı vakit bunun ruhsal travmasının yanında birebir vakitte fizikî olarak da rahatsızlıklara sebebiyet verdiği durumları var. Düşünün ki, büyük göğse sahip hastalarımızın bir göğsü alındığı vakit sırtına yüklenen yük istikrarsız olduğu için daima ağrıları olabiliyor. Bu da kişinin daima hasta olduğu izlenimini vurgulamış oluyor. Hastayı hem kanserli dokudan kurtarıyor hem de ömür kalitesini artırmış oluyoruz. Aslında günümüzde geldiğimiz nokta organ kollayıcı cerrahi üzerine heyeti. Amaç tümörün dokudan büsbütün alındıktan sonra göğsü yerinde bırakabilmek. Bunu da mümkünse kendi dokusunu koruyarak yapıyoruz. Fakat kendi dokusu yetersiz ise implant ile birlikte orayı destekleyip hastaya kozmetik olarak hoş sonucu sağlıyoruz.”

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Uraloğlu ise hastalardaki ruhsal travmanın en aza indirildiğini belirterek, “Biz plastik cerrahi olarak evvelce beri kanser tedavisinden sonra göğüsleri alınmış hastalarla ilgileniyorduk. Onlara tekrar göğüs yapıyorduk ancak artık uzman hekimlerimizle birlikte göğüs dokusunu koruyarak yapılan kanserli dokunun temizlenmesi sürecinin akabinde birebir ameliyatta hastanın göğüslerini de ülkü görünüme kavuşturuyoruz. Göğüs kanserinden sonra hastalarımız buradan göğsü alınmış bir biçimde çıkmıyorlar. Göğsü yine yapılmış bir halde çıkıyorlar. Yalnızca kanserli dokunun olduğu göğsü değil tıpkı vakitte öbür göğüste de sarkmalar varsa onları da düzeltiyoruz. Hasta buraya geldiği vakit göğüs kanseri olarak giriyor lakin göğüs estetiği olan hastalarımızla birebir çıkıyor. Kanserden kurtulmuş, estetiği yapılmış, bütün tedavisi tamamlanmış oluyor. Bunlar da tek ameliyatla oluyor. Bunun tek ameliyatla olması hastalar için çok büyük bir konfor. Hasta kendini göğsünü kaybetmiş bir formda hiçbir vakit görmemiş oluyor. Ameliyattan çıktığında ameliyata girerken ki görünümünden daha hoşuna sahip olmuş oluyor. Ruhsal travmayı atlatmış oluyor. Hatta artı bir psikoloji ile çıkmış oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat