Uzman isim kangalların diğer köpeklerden en büyük farkını açıkladı: Aile içi çiftleşme yapmıyorlar

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, Kangalların en büyük karakter özelliklerinden bir adedinin aile...

Uzman isim kangalların diğer köpeklerden en büyük farkını açıkladı: Aile içi çiftleşme yapmıyorlar

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, Kangalların en büyük karakter özelliklerinden bir adedinin aile içi çiftleşmeler yaşamamaları ve bu özelliğin köpek ırakları ortasında yalnızca kangallarda bulunduğunu söyledi. Ünü ülke sonlarını aşan, zekası, sadakati ve hamasetleri ile başka köpek ırklarından ayrılan Kangal köpeklerinin, kendisini öbür köpek ırklarından ayıran birçok karakteristik özelliği bulunuyor. Bunlardan en değerlisinin ise kangalların ensest bağ yaşamadığını belirten Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, kardeş olmayıp tıpkı yerde yaşayan, birbirlerini benimseyen kangalların dahi bağlantı yaşamadığını söyledi.

“BİR ORTAYA GETİRSENİZ DE EŞ ELDE EDEMEZSİNİZ”

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Yıldız, dişi kangalların yalnızca yabancı ve üstün ırk özelliklerini benimsediği erkeklerle eş olduğunu söz ederek, “Kangallarda ensest bağlantı yok. Kangalı kangal yapan en büyük karakter bedellerinden bir tanesi de bu özelliğidir. Birebir yerde kardeş olmayıp da büyüyen birbirlerini kardeş olarak benimseyen kangal köpekleri bile eş olmazlar. Bir ortaya getirseniz de eş edemezsiniz, birbirlerine bakar dururlar. Fakat dişi yabancı bir erkeği benimseyip üstün ırk özelliklerini kabul ederse tabiatı gereği onu sahiplenir ve sadece üremek ve çoğalmak için zoraki eş olur. Fakat kardeşleriyle baba kız, anne oğul, oğul kız, asla çiftleşmez. Birebir ortamda büyüyenlerde birbirlerini benimser. Benimsedikleri vakitte eş olmaları mümkün değildir” biçiminde konuştu.

“SADECE KANGALLARDA OLAN GENETİK BİR ÖZELLİK”

Yıldız, kangalların dışında kalan öbür köpek ırklarının her türlü eşleşme gerçekleştireceğini söyleyerek, ” Bu yalnızca kangallarda olan genetik bir özelliktir. Başka ırklarda hepsi birbirleriyle eşleşir kimse kimseyi tanımaz. Sıkıntı yalnızca o periyot geldiğinde birbirleriyle eş olurlar ve karmaşa bir yapı ortaya çıkar. Ne olduğu bilinmeyen bir çeşit meydana gelir. Ancak kangal Anadolu’nun karakteridir, Anadolu insanı üzere yaşar bu coğrafyanın kadım ırkı ve mirasıdır. Kangal bizim olmazsa olmazımızdır” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Volkan Kaplan – Hayat