Gaziantep’te 110 milyon liralık mazot takviyesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce Türkiye’de birinci sefer devreye alınan “Çiftçi Kart” uygulamasıyla, 33 bin 180 çiftçiye...

Gaziantep’te 110 milyon liralık mazot takviyesi

Gaziantep'te 110 milyon liralık mazot takviyesi - 08/12/2022

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce Türkiye’de birinci sefer devreye alınan “Çiftçi Kart” uygulamasıyla, 33 bin 180 çiftçiye yüzde 100 hibeli olarak aktüel bedeli 110 milyon lira olan, 4 milyon 46 bin 550 litre mazot takviyesi verildi.

GAZİANTEP (İGFA) – Çiftçi Kart ile başlayan uygulama kapsamında birinci mazot dağıtımını Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin yaptı.

Başkan Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de en büyük mazot takviyesi veren kentin Gaziantep olduğunu belirterek, “Belediyenin şu an 33 bin çiftçisine bu türlü bir karar vermiş olması 110 milyonluk bir mali takviyesi bu işe ayırması, Türkiye’nin en büyük mazotla ilgili çalışmasını yapmış olması, Türkiye’de bir birinci. Gaziantep buna öncülük ediyor. İnşallah bu çalışma tüm Anadolu’ya yayılacak hoş bir örnek olacağız. Şu an yüzde 100 hibe mazot takviyesini veren birinci belediye biz olduk” dedi.

ÇKS’ye kayıtlı tüm çiftçilere bu kartların dağıtıldığını söz eden Şahin, çiftçiyi rahatlatacak olan döngüsel sistemden bahsetti.

“Alanının büyüklüğüne nazaran yüzde 100 hibe mazot dayanağı vereceğiz” diyen Lider Şahin, “Çünkü biliyoruz ki, maliyetleri aşağı düşürdüğümüzde üreticinin rekabet etme gücü artıyor, ceplerinde para kalıyor. Esnaf rahatlıyor. Esnaf rahatlayınca kent iktisadı rahatlıyor. Bu döngüsel sistemde toprağı çiftçiyi kim daha çok desteklerse o kentin iktisadı rahatlıyor. İktisat rahatlayınca da huzur, kardeşlik artıyor. Onun için arkadaşlarımızla yaptığımız bu çalışmanın sonunda aldığımız bir karar vardı. Görüyorsunuz büyük bir teveccüh, memnuniyet var. Hasebiyle çiftçimiz memnunsa, huzurluysa biz de huzurluyuz ve mutluyuz” diye konuştu.

Gaziantep'te 110 milyon liralık mazot takviyesi - 08/12/2022

ÇİFTÇİLER MEMNUN

Oğuzeli ilçesine bağlı Büyük Şahinbey Mahalle Muhtarı Yakup Karacan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin’le mazot dayanağına ait görüşmeler yaptıklarını söz ederek, “Büyük bir gereksinimdi. 80 dönüm arazim var, mazot takviyesi alacağım” derken, Ali Nafak ise 50 dönüm yerinde çoğunlukla buğday, arpa, mısır ve patlıcan ürettiğini Büyükşehir’in dayanağının değerli katkı olacağını söyledi.

Bu ortada mazot takviyesiyle bir arada başlatılan Çiftçi Kart ve Çiftçi Kart Taşınabilir Uygulamasıyla ise üreticilerin ziraî dayanaklara ve hibelere daha kolay erişimi sağlanacağı kaydedildi.