Egzamayı önlemenin 10 yolu

Derinin üst katmanlarında yanığa sebep olan hücrelerin birikimi ile ortaya egzama, epey sık görülen bir...

Egzamayı önlemenin 10 yolu

Derinin üst katmanlarında yanığa sebep olan hücrelerin birikimi ile ortaya egzama, epey sık görülen bir deri hastalığıdır. Egzamanın, kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, kepeklenme, deride kalınlaşma, su dolu kabacıklar ve sulantı formunda görülebildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Günlük hayatta kullanılan ve karşılaşılan çeşitli unsurların hastalığın nedeni yahut alevlendiricisi olabilir. Tahriş edici ve alerjen hususlarla daha sık maruz kalan paklık, bulaşıkla uğraşan şahıslar, fırın personelleri, kuaförler, diş teknisyeni, tabip, hemşire üzere sıhhat işçileri, çimento, tuğla, boya, fotoğraf, maket, bahçe işi ile uğraşanlarda el egzaması daha sık görülebiliyor. Bu nedenle bu meslekle uğraşanların çalışırken yüzüklerini çıkarmaları tahriş edici hususların yüzüklerin altında birikmesini önler” halinde konuştu.

 

Egzamanın başlangıç periyodu belirtilerinin kızarık ve şiş bir tabanda çok sayıda su dolu kabarcıklar ve bunların süratle açılmasıyla sulantı ve kabuklanma olduğuna dikkat çeken Anadolu Sıhhat Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Sonraki periyotta hafif kızarık bir yerde çok sayıda kepeklenme ve kabuklanma gözlenirken, kronik yani ilerlemiş devirde ise deri kalınlaşmış ve üzerinde kepeklenme barizdir; ayrıyeten yarıklar, çatlamalar ve kanama gelişebilir. Hastalık nedenine nazaran de farklı devirlerde seyredebilir ve her devirde kaşıntı görülebilir” açıklamasında bulundu.

 

Egzama tedavisinde kullanılan ilaçlar kesinlikle tabibe bildirilmeli

Egzama tedavisine başlamadan evvel gebelik, emzirme, dahili hastalıklar ve farklı sebeplerden dolayı tertipli olarak kullanılan ilaçlarla ilgili tabibin kesinlikle bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Deriye sürülerek uygulanan steroidli kremler kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesinde, egzamanın güzelleşmesinde faydalıdır. Egzama sulantılı ise hekiminizin önereceği ilaçlar ile ıslak pansuman uygulaması, deri kalınlığı bariz ise deri kalınlığını azaltıcı tedaviler gündeme gelebilir” açıklamasında bulundu. Hastalık çok şiddetli ise deri dışında steroidlerin ağız, damar, kas uygulamaları yoluyla da verilebildiğine dikkat çeken Dr. Salman, “Bu tedavilere cevap alınamıyorsa pimekrolimus, siklosporin, metotreksat, fototerapi üzere öteki tedavi seçenekleri uygulanabilir” dedi.

 

Egzamayı önlemenin 10 yolu

  • Tedavide yapılması gereken en değerli şey; nedenin saptanması ve bu etkenle temastan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır. Büsbütün uzak durabilmek bazen güç olabilir.
  • Su ve sabunla uzun müddetli temas derinin doğal hami katmanının kaybına neden olur. Bu nedenle ellerin paklığı sabun yerine derinin PH’ına uygun, kokusuz ve renksiz bir temizleyiciyle yapılması daha uygundur. 
  • Sıcak yahut soğuk su yerine ellerin ılık su ile yıkanması daha uygundur.  
  • Özellikle uzun seyirli formunda nemlendiriciler derinin kaybettiği nemi kazandırmaya yardımcı olabilir.
  • İş yaparken yüzüklerin çıkarılması tahriş edici unsurların yüzüklerin altında birikmesini pürüzler.
  • Temizlik, bulaşık, çocuk bakımı üzere işlerde yardımcı dayanağı yahut bulaşık ve çamaşır makinesi kullanılmalı. Kısa periyodik profilaktik eldiven kullanımı değerli. Uzun mühlet eldiven kullanımının terlemeyi arttırabileceği unutulmamalı. Eldiven içine pamuklu eldiven giyilmesi uygun olur. Pudralı eldivenler klinik bulguları şiddetlendirebildiğinden kullanımları uygun değil. Saç şampuanlama sırasında kısa müddet ile eldiven giyilmesi zayıf iritan unsurların deriye olumsuz tesirini azaltır.
  • Tuvalet temizleme üzere uygulamalar sırasında deterjan ile ellerin teması kesilmeli.
  • Domates, portakal, limon üzere unsurlarla direkt el teması engellenmeli.
  • Saç boyama sırasında muhtemel alerjenlerden kaçınılması ve korunması kıymetli.
  • Eğer mesleksel nedenli bir egzama düşünülüyorsa kısa müddetli meslek değişikliği, kalıcı bir sorun varsa doktorların önerisi ile meslek değişikliği gündeme gelebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı