Düzce sağlık haberi | Düzce’de hızlı çıkış yapan korona virüs vakaları, düşüş seyrine geçti

Düzce‘de süratli çıkış yapan korona virüs hadiseleri, düşüş seyrine geçti DÜZCE – Düzce’de korona virüs...

Düzce sağlık haberi | Düzce’de hızlı çıkış yapan korona virüs vakaları, düşüş seyrine geçti

Düzce‘de süratli çıkış yapan korona virüs hadiseleri, düşüş seyrine geçti

DÜZCE – Düzce’de korona virüs hadiseleri düşmeye devam ediyor. Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, vatandaşların önlemlere uyarak korona virüs olaylarının düşmesini sağladıklarını belirterek pandemi periyodunun başından bu yana ise yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybettiğini lisana getirdi.

Yaz aylarının başından itibaren dalgalanma içine giren ve süratli bir biçimde yükselen korna virüs olaylarında düşüş başladı. Hadise sayılarında 250’lere kadar çıkan Düzce’de oran ise düşmeye devam ediyor. Covid-19 olayları bu hafta yüzde 50 düşüş ile 100 düzeyin altına indi.

Son durum ile ilgili bilgiler veren Dr. Yasin Yılmaz, “Düzce’de korona virüste son durumumuz vatandaşlarımızın takviyeleriyle, hatırlatma dozlarını yaptırmaları ve kapalı alanlarda ki dikkatleriyle birlikte geçtiğimiz haftalarda ki üzere düşüş yaşanmaktadır. Bu hafta yüzlü sayıların altına indik. İnşallah bundan sonrada vatandaşlarımız kendilerini koruyarak uğraşımızı taçlandırmaya devam edeceğiz. Bu nedenle bütün vatandaşlarımıza ve sıhhat çalışanlarımıza bu uğraştaki dayanakları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Hatırlatma dozlarında yüzde 80’in üzerine çıktık”

Hatırlatma dozlarına Düzcelilerin ağır ilgi gösterdiğini söz eden Yasin Yılmaz; “Hatırlatma dozlarına Düzceliler ağır ilgi gösterdiler. Bu salgın ile uğraşta ki en kıymetli silahlarımızdan birisiydi. Maske, aralık, hijyenin yanında en kıymetli silahımız aşımız. Aşıyla ilgili başarılı çalışmalarımız devam ediyor. Hatırlatma dozlarında yüzde 80’lerin üzerine çıktık. Hastaneye yatan 12 civarında hastamız var. Bunlardan 5 tanesi ağır bakımda. Bunun dışında virüsü kapan hastalarımızı ayaktan tedavi ediyoruz” diye konuştu.

“3 buçuk yılda 400 kişi hayatını kaybetti”

Pandeminin başından beri yani yaklaşık 3 buçuk yılda korona virüse bağlı mevt sayılarını da lisana getiren Dr. Yasin Yılmaz; “3 yıllık bir vakit dilimde 397 vatandaşımız hayatını kaybetti vilayetimizde. Son periyottaki korona virüs olaylarındaki vefat oranlarımız ise çok düşük. Son devirdeki dalgalanmada ise 2 yada 3 vatandaşımız ömrünü yitirdi. Bu vatandaşlarımızda kronik hastalığı olan ve aşılarını tam yaptırmayan vatandaşlarımızdı” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Selçuk Akyol – Sıhhat