Motosiklet ve bisiklet kazalarında koruyucu ekipmanlar hayat kurtarıyor

Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, motosiklet ve...

Motosiklet ve bisiklet kazalarında koruyucu ekipmanlar hayat kurtarıyor

Mersin Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, motosiklet ve bisiklet kazalarındaki mevt oranının öteki araçlara nazaran 20 kat fazla olduğuna dikkati çekerek, sürüş sırasında korucuyu ekipman kullanımının hayati değer taşıdığı ikazında bulundu.

Yüzbaşıoğlu, AA muhabirine, motosiklet ve bisikletin kullanım kolaylığı nedeniyle günlük hayatta sıkça tercih edildiğini söyledi.

İnsan bedeninin dış etkenlere karşı hassas olduğunu belirten Yüzbaşıoğlu, “Motosiklet yahut bisiklet kullanan kişinin geçirdiği kazadaki vefat oranı, öteki araç kazalarına nazaran yaklaşık 20 kat daha fazla.” dedi.

Yüzbaşıoğlu, şoförlerin araç trafiğinin ağır olduğu bölgelerde tedbirlerini arttırması gerektiğine işaret ederek, alınacak her önlemin kazalardaki ömür bahtına katkı sunduğunu vurguladı.

“Ek önlemler koruyuculuğu daha da arttıracaktır”

Kask ve esirgeyici kıyafet kullanımının, kazalardaki yaralanmaları kıymetli ölçüde azalttığına dikkati çeken Doç. Dr. Yüzbaşıoğlu, şöyle konuştu:

“Acil servislere müracaat yapılan kazalarda, birden fazla vakit kask ve gibisi esirgeyici kıyafetlerin olmadığını görüyoruz. Genç yaştaki şahıslarda ölümcül beyin ve omurilik yaralanmaları yaşanıyor. Ne yazık ki bu hastalara birçok vakit yapılacak bir şey olmuyor. Kazalarda kask kullanımının vefat oranını yaklaşık yüzde 40, beyin ve omurilik yaralanmalarını da yüzde 75 oranında azalttığını biliyoruz.

Bunun üzerine omuriliği koruyacak kıyafetler, eldivenler ve botlar giyilerek alınacak ek önlemler koruyuculuğu daha da arttıracaktır. Profesyonel motosiklet kullanan bireyler giysileriyle trafikte hoş bir örnek teşkil ediyor. Onları örnek alırsak bu kazalardaki vefat ve yaralanmalar önemli derecede azalacaktır.”

Yücel Yüzbaşıoğlu, şoförlerin yanı sıra yolcuların da gözetici kıyafet kullanması gerektiğini söz ederek, “Kazalarda şoför tahminen kendisini kurtarabilir fakat gerideki yolcunun vefatına ya da sakatlanmasına neden olabilir. Şoförlerin, artlarına kasksız olarak yolcu bindirmemeleri gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Trafik kurallarına uyulmasının kazaları önleyebileceğine değinen Yüzbaşıoğlu, motosiklet ve bisiklet şoförlerinin “defansif sürüş” tekniğini tercih ederek çok süratten kaçınması gerektiğini lisana getirdi.

“Kafa ve omurga travması geçirenleri asla oturtmaya çalışmayın”

Acil Tıp Uzmanı Yüzbaşıoğlu, kaza sonrası etraf güvenliğinin alınmasının kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Kaza anında etraf güvenliğine dikkat edilmesi gerekiyor zira trafik akışının devam ettiği düşünüldüğünde arttan gelecek araçlarla daha büyük kazalar meydana gelebilir. Gerekli ihtarlar ve işaretler koyulduktan sonra 112 Acil Davet Merkezi ile irtibata geçilerek olayla ilgili bilgi verilmeli.” diye konuştu.

Yaralılara birinci müdahaleye de değinen Yüzbaşıoğlu, şunları kaydetti:

“Motosiklet ve bisiklet kazası geçirmiş şahıslara yapılacak müdahalede birinci olarak şuurlarının yerinde olup olmadığının denetim edilmesi ve hava yolu güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Şuuru kapalı şahıslarda kaskın önündeki gözetici kısım açılarak nefes alması sağlanmalı. Şayet bu şahıslar nefes alabiliyorsa durumu kıpırdatılmadan sıhhat grupları gelinceye kadar beklememiz gerekiyor. Kişinin nefes almadığını tespit edersek, o vakit ağzının içinde bir cisim olup olmadığını denetim etmemiz gerekiyor. Baş ve omurga travması geçiren bireyleri asla bulundukları yerde oturtmaya çalışmayın. Şayet kişinin şuuru yerindeyse kendisi kalkacaktır lakin kendisi kalkamayan bir kişiyi oturtup, bir şeyler içirmeye çalışmak meydana gelebilecek tıbbi hasarları arttıracaktır.”

Kaynak: AA / Serkan Avci – Sıhhat