Bilecik’te içme suyunda virüs alarmı

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bulantı kusma ve ishal şikayetleriyle gelenlerin sayılarında artış görülmesi üzerine...

Bilecik’te içme suyunda virüs alarmı

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bulantı kusma ve ishal şikayetleriyle gelenlerin sayılarında artış görülmesi üzerine Bilecik Valiliği’nin talimatıyla Bilecik Vilayet Sıhhat Müdürlüğü inceleme başlattı.

İÇME SUYUNDA NOROVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Kentte 551 noktadan klor düzey ölçümü ve 93 noktadan su tahlilleri yapılırken, hastaneye gelenlerin kusma ve ishal şikayetlerine içme suyunda tespit edilen norovirüsün neden olduğu anlaşıldı.

VİLAYET SIHHAT MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Bilecik Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “552 vatandaşımız ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda ve laboratuvar incelemelerinde vilayetimizin su kaynağı olan Karasu kaynağı dışında, Ulutepe Su deposuna Beylikpınar kaynağından da geçiş olduğu saptanmış olup, su geçişi Bilecik Belediyesi ile görüşülüp kapatılmıştır. Ayrıyeten Beylikpınarı kaynağından su numunesi alınıp, Sıhhat Bakanlığı Laboratuvarına 500 lt su numunesi ve hastalarımızdan alınan dışkı numuneleri gönderilmiştir. Bakanlığımız tarafından yapılan laboratuvar tahlillerinde Beylikpınar kaynağında ve hastalarımızın dışkı örneklerinde hadiselerin kaynağı olarak norovirus saptanmıştır. Her gün 50 noktadan klor düzey ölçümlerimiz devam etmekte olup tüm noktalarda faal klor seviyesi mevcuttur” denildi.

NOROVİRUS NEDİR?

Bilecik Vilayet Sıhhat Müdürlüğü içme suyunda tespit edilen norovirusün, tüm dünyada erişkin ve çocuklarda görülen ishallerin değerli bir kısmından sorumlu olan bir virüs çeşidi olduğunu açıkladı. Virüsün en sık bireyden bireye temas ve sudan bulaştığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Virusün dışkı ile atılımı ve bulaştırıcılığı 3 hafta sürebilmektedir. Bu nedenle ferdî ve mesken içi hijyene çok dikkat edilmeli, bilhassa tuvalet sonrası olmak üzere ellerin ve de yiyeceklerin çok âlâ yıkanması, genel paklık kurallarına kesinlikle uyulması gerekmektedir.”