Doğal gazda Dünya Tasarruf Günü’ne özel ipuçları

7 adımda doğal gaz tasarrufu Aksa Doğalgaz, Dünya Tasarruf Gününe özel olarak konforlu ve çevreci...

Doğal gazda Dünya Tasarruf Günü’ne özel ipuçları

7 adımda doğal gaz tasarrufu

Aksa Doğalgaz, Dünya Tasarruf Gününe özel olarak konforlu ve çevreci güç doğal gazda tasarruf etmenin yollarını sıralıyor. Meskenleri ısıtmak, mutfakta yemek pişirmek ve banyoda sıcak su muhtaçlığını karşılamak için kullanılan doğal gazda 7 adımda yüzde 40’a varan oranda tasarruf sağlanabiliyor.

Yaklaşan kış ayları ile birlikte kuzey yarım küre soğuk havalara hazırlanıyor. Isınma gereksinimini karşılamanın en ekonomik ve konforlu metodu doğal gazın kullanımında tasarruf sağlamak ismine birçok metot mevcut. Aksa Doğalgaz, yaklaşan kış aylarında tabiat gaz kullanımını daha tasarruflu hale getirmek için Dünya Tasarruf Günü’nde doğal gaz kullanıcılarına çeşitli ipuçları önerdi. Aksa Doğalgaz, kış mevsimi başında kombiye bakım yapılması ve problemlerin giderilmesinin doğal gaz tasarrufunun birinci kaidesi olduğunu belirtti.

Yemek pişirmede tüpe nazaran 5 kat ekonomik

Doğal gaz; mutfakta yemek pişirmede tüpe nazaran 5 kat*, ısınmada ithal kömüre nazaran 3 kat* ve sıcak suda tüpe nazaran 5 kat* daha ekonomik bir kaynak olarak ön plana çıkıyor. Aboneler doğal gazı ister meskenin her yerinde isterlerse yalnızca mutfakta kullanabilme imkânına sahip.

1 derece fark yaratır

Doğal gaz faturasında tasarruf yapmanın yolları ortasında dereceyi düşürmek yer alıyor. Sıcaklık ayarını yalnızca 1 derece bile düşürmek yüzde 7’ye varan oranda tasarruf sağlıyor.

Yüzde 40’a varan tasarruf

Isı kaybını önlemek için duvar, pencere ve çatının yalıtımına dikkat etmek gerekiyor. Tasarruf oranı pencere ve çatı yalıtımı yapıldığında yüzde 30’a, dış duvar yalıtımı yapıldığında da yüzde 40’a ulaşabiliyor. Bunlara ek olarak pencerelerde çift cam kullanımı da tasarrufa katkı sağlıyor.

İhtiyaca nazaran kombi

Sıcak, sağlıklı ve tasarruflu bir kış geçirmek için yoğuşmalı kombiler, standart aygıtlara oranla yüzde 15 daha randıman sağlıyor. Gereksinimden daha büyük-küçük kapasiteli kombi almaya da gerek yok zira randıman düşebiliyor.

Termostatik vananın faydası

Termostatik vana kullanımı yüzde 15’e varan oranda tasarruf sağlıyor. Sıcak suyun radyatöre geçişini denetim eden termostatik vana, bu suyu ayarlanan sıcaklık kıymetine erişince ya kısıyor ya da kapatıyor. Gerçek vakitte su akışının kesilmesi ile randıman elde ediliyor.

Kombiyi kapatmak yerine derecesi kısılmalı

Yeni çalıştırılan kombi soğumuş konutu ısıtabilmek için daha fazla çalışarak doğal gaz tüketimini artırıyor. Bundan ötürü meskenlerden kısa periyodik ayrılık durumlarında kombiyi kapatmak yerine kısık derecede çalıştırmak kıymetli.

Radyatörlerin üstü örtülmemeli

Doğal gaz tasarrufu için çamaşırları radyatörlerde kurutmamak, radyatörlerin yanında mobilya, üstünde perde ile mermer olmaması tasarrufa katkıda bulunuyor. Bu sayede ısı kaybı yüzde 25 oranında önleniyor.

* Karşılaştırmalar, Nisan 2022 piyasa bilgilerine nazaran yaklaşık olarak hesaplanmıştır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı