Moody’s’den Güçlü Güç’e “Güçlü” Not

Zorlu Güç “Çevresel-Sosyal-Yönetişim” skorunu ileri seviyeye yükseltti Zorlu Holding Akıllı Hayat 2030 Sürdürülebilirlik Stratejisi doğrultusunda...

Moody’s’den Güçlü Güç’e “Güçlü” Not

Zorlu Güç “Çevresel-Sosyal-Yönetişim” skorunu ileri seviyeye yükseltti

Zorlu Holding Akıllı Hayat 2030 Sürdürülebilirlik Stratejisi doğrultusunda daha yeterli bir gelecek için çalışmaya devam eden Kuvvetli Güç, milletlerarası derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan Çevresel, Toplumsal ve Yönetişim (ESG) değerlendirmesinde elde ettiği 61 puanla notunu “İleri Düzey” düzeyine yükseltti. Şiddetli Güç, ESG faaliyetlerinde gösterdiği yüksek muvaffakiyet ile global ölçekte etkin olarak bedellendirilen 57 güç şirketi ortasında 4’üncü oldu. 

 

Sürdürülebilirliği iş yapış biçimi haline getirerek güç kesiminde faal ve verimli büyüme modelinin öncülerinden biri olan Güçlü Enerji; ESG puanını bir üst düzeye taşımayı başardı. 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri ile uyumlu biçimde faaliyetlerine taraf veren Şiddetli Enerji’nin ESG alanlarındaki faaliyetleri, 2018 yılından itibaren Vigeo Eiris tarafından değerlendiriliyordu. 2022 yılı değerlendirmesi bağımsız derecelendirme ve araştırma kuruluşu Moody’s tarafından gerçekleştirilen Şiddetli Güç, performans skorunu bir evvelki yıla nazaran 4 puan daha yükselterek skorunu 61’e, düzeyini İleri Seviye (Advanced)’e taşıdı. Kuvvetli Güç için raporda; tüm ESG faktörlerini stratejisine entegre etmek üzere güçlü bir istek ve kapasite sergilediği belirtiliyor. Ayrıyeten şirketin etraf ile ilgili bahislerde ileri düzeyde gelişmiş bir performans gösterdiği de değerlendirildi.

Sektöründe Moody’s tarafından bedellendirilen 57 güç şirketi ortasında 4. sırada

Sektöründe Moody’s tarafından bedellendirilen 57 güç şirketi ortasında 4. sırada yer alan Güçlü Enerji, yenilenebilir kaynaklara ve yeni teknolojilere yaptığı yatırımlarla kesimdeki öncü şirket olma gayesini bir üst düzeye taşımış oldu. 

Zorlu Güç, 2020 yılında belirlemiş olduğu sürdürülebilirlik stratejisini ve maksatlarını gerçekleştirmek üzere Türkiye’de ve güç bölümünde birinci olarak başlattığı uygulamalar ortasında yer alan entegre faaliyet raporunun yayımlanması, sera gazı idaresi için bilim temelli amaçların geliştirilmesi, biyoçeşitlilik idare sisteminin kurulması, sürdürülebilirlik yönetişim yapısı oluşturulması, Ar-Ge yurtiçi ve yurtdışı kaynak takviyeli projelerin yürütülmesi ve insan kaynakları alanındaki çalışmaların SENERJİ patron marka çatısı altında organize edilmesi başta olmak üzere farklı programlar ile ESG notlamasında son 2 yılda puanını 12 puan yükseltmiş oldu. 

 

“Daha yeterli bir gelecek için çaba ediyoruz”  

Zorlu Enerji’nin paydaş, toplum ve gezegen odaklı yatırımlar yaparak geliştirdiği sürdürülebilir tahliller ve akıllı teknolojilere dayalı Ar-Ge çalışmalarıyla bölüme liderlik ettiğini vurgulayan Zorlu Güç CEO’su Sinan Ak“İklim değişikliğinin artan olumsuz tesirleri, başta çevresel riskler olmak üzere, etik kıymetler, şeffaflık, güvenlik, toplumsal refah üzere birçok bahsin idare muhtaçlığını daha çok gündeme getirdi. Bu gelişmeler doğrultusunda, şirketlerin finansal göstergelerinin yanı sıra sürdürülebilirlik ismine pek çok sonuca neden olacağı için finansal olmayan göstergeleri de başta hissedarlar ve yatırımcılar başta olmak üzere toplumun her kısmı tarafından yakından takip edilmeye başlandı. Biz de halka açık bir şirket olarak, Güçlü Holding’in Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda, çevresel, toplumsal ve yönetişim alanlarında paydaşlarımız için en yüksek bedeli yaratmaya ve en yüksek verimliliği sağlamaya odaklanıyoruz. Toplumsal sorumluluk faaliyetlerimizi, beşere ve etrafa hassas iş yapma yaklaşımımız ve topluma karşı sorumluluğumuzun şuuruyla yürütüyor, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir gelecek bırakmak için efor sarf ediyoruz. Sürdürülebilirlik konusunu, uzun müddettir kapsayıcı ve döngüsel bir iktisat idaresini sağlamak ve iklim kriziyle uğraşa dayanak vermek gayesiyle hayat ve var olma biçimimiz olarak görüyoruz. İş yapış biçimimizi, anlayışımızı, stratejimizi ve vizyonumuzu ESG boyutlarında şekillendirerek üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekle kalmıyor, tüm paydaşlarımız için de paha yaratılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimiz altında odaklandığımız birçok alan var. İdare takımımızın tamamı bu alanların uygunlaştırılması ismine farklı proje ve tahliller üzerine çalışmaya devam ediyor.  Şirketimizi geleceğe hazırlayan siyasetlerin içerisinde değerli yeri olan ESG kriterlerimizin her manada son derece değerli olduğunun şuurundayız. Gücün dönüşüm seyahatine önderlik yaparken, daha düzgün bir gelecek için gayret etmeye devam ediyoruz” dedi.

“Küresel ölçekte dördüncülük gurur verici”

Zorlu Enerji’nin bedel yaratan tahliller üretmeye devam edeceğini aktaran Sinan Ak, şunları söyledi: “Enerji üreten ve ürettiği gücün idaresine ve dönüşümüne istikamet veren bir şirket olarak 2030’a kadar operasyon ve güç üretimimizde net sıfır emisyona ulaşmayı, 2040 yılına kadar bu amacımızı tüm kıymet zincirini kapsayacak hale getirmeyi ve 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşmış bir kurum olmayı planlıyoruz.  Ayrıca biyoçeşitlilik alanında en az 10 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyoruz. ESG notumuzla global ölçekte 57 güç şirketi içinde 4. sırada değerlendirilmiş olmak gurur verici. Gayemiz notumuzu yetmişlere taşıyabilmek. Koyduğumuz maksadın sıkıntı ancak başarılabilir olduğunun farkındayız.’’

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı