Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yangın büyük oranda kontrol altına alındı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’te 4 gündür devam eden orman yangını ve alanda yürütülen çalışmalar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yangın büyük oranda kontrol altına alındı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’te 4 gündür devam eden orman yangını ve alanda yürütülen çalışmalar hakkında Orman Yangın İdare Merkezinde açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin de hazır bulunduğu açıklamada Erdoğan, Marmaris yangının büyük oranda denetim altına alındığını açıkladı.

“4 BİN 587 İŞÇİ ALANDA MİSYON YAPIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 Haziran 2022 tarihinde Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi’nde 20.02 ile 20.10 ortası başlayan yangın afetinde birinci müdahaleleri 20.20 da gerçekleştirdi. Birinci müdahale 3 helikopter ve 2 uçak ile gerçekleşti. Anında müdahale yapıldı. ve her an çok güçlenerek bu süreci devam ettirdik. Birinci müdahale ile yangının çok daha büyük boyutlara ulaşması engelledi. Dalaman, Fethiye, Köyceğiz ve Seydikemer’de çıkan yangınlar denetim altına alınmıştır. Bütün gruplarımıza çalışmaları sebebiyle şahsım ismine çok teşekkür ediyorum. 4 bin 587 işçi alanda misyon yapıyor. 405 arazöz ve 2202 iş makinesi, 119 su tankeri 28 TOMA, 1169 araç bu yangın sürecinde vazife yapmıştır. 61 hava aracı ile bu yangın da misyon aldılar. AFAD’ın kongresinde 261 araç görevlendirildi” dedi.

YARDIM TEKLİFLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan orman yangını için gelen yardım tekliflerini de açıklarken, “Romanya ve İsrail’den hava aracı yardım teklifinde bulunulmuş. Kendi araçlarımızla bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bu ortada Azerbeycan’dan teklif yapıldı. Bir uçak çalışmalarda yerini aldı. Doğal bu ortada Katar 3 helikopterle bu çalışmalara iştirak etti” dedi.

“344 ŞAHSA BARINMA HİZMETİ”

AFAD’ın koordinesinde 26 Sivil tolum Kuruluşu’ndan 393 işçi 47 araç geldiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müdahale çalışmalarında 15 Afet Kümesi misyon almaktadır. Her hangi bir can kaybı yoktur. 47 hastaya müdahale edilmiştir. Sıhhat takımlarımız 19 ambulansla, toplam 135 işçi ile müdahalede bulunmaktadır. 50 haneye sıhhat taraması yapılmıştır. Yangınlar sırasında toplam 131 hane 435 kişi önlem emelli tahliye edilmişlerdir. Toplam 344 şahsa barınma hizmeti sağlanmıştır. Toplam 467 hayvan ve 52 araç tahliyesi yapılmıştır. Marmaris ilçesinde yangın nedeniyle tahliye edilen ailelere 288 bin TL yardımda bulunmuştur. Şu an gerek kara ve havadan çalışmalar devam etmektedir. Şu ana kadar Vahit beyefendi, Süleyman beyefendi daima birlikte süreci denetim altında tutmuşlardır. Hiçbir an burayı yalnız bırakmadılar. ve bu süreci devam ettirecekler. Ben de tüm arkadaşlarımıza, tüm sivil vatandaşlarımıza milletim ismine çok teşekkür ediyorum” dedi.

“YANGIN BÜYÜK ORANDA DENETİM ALTINDA”

(Akın Küçükkurt – Ali Gözeten – İHA)

İhlas Haber Ajansı / Siyaset