Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen NATO Genel Sekreteri’nden ilk açıklama: Diyaloğu sürdüreceğiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında toplumsal medyadan açıklama yaptı....

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen NATO Genel Sekreteri’nden ilk açıklama: Diyaloğu sürdüreceğiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında toplumsal medyadan açıklama yaptı.

“TÜRKİYE’NİN EFORLARINI TAKDİR EDİYORUZ”

Yapan bir görüşme olduğunu kaydeden Stoltenberg, Türkiye’nin bedelli bir müttefik olduğunu, besin güvenliği konusunda bir mutabakat olabilmesine yönelik Türkiye’nin gayretlerini takdir ettiklerini belirtti.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA SORUNU ELE ALINDI”

Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakleri sıkıntısını ele aldıklarını ve diyaloğu sürdüreceklerini tabir etti.

ERDOĞAN: HAZIR OLDUKLARINI İSPATLAMALARI GEREK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ise görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik taleplerine dair Türkiye’nin güvenlik kaygılarının haklı ve legal temellere dayandığını belirtti. Erdoğan, her iki ülkenin de terörizmi desteklemekten vazgeçtiklerini, Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırdıklarını, ittifak dayanışması sergilemeye hazır olduklarını çok açık ve net bir formda ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.