Continental’den sürdürülebilir toplu taşıma için geri dönüştürülebilen lastikler

Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental, 2022 IAA Milletlerarası Nakliyecilik Fuarı‘nda sürdürülebilir toplu taşıma...

Continental’den sürdürülebilir toplu taşıma için geri dönüştürülebilen lastikler

Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental, 2022 IAA Milletlerarası Nakliyecilik Fuarı‘nda sürdürülebilir toplu taşıma için tasarladığı Conti Urban konsept lastiğini tanıttı. Yüzde 50 oranında geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir bir yapıya sahip olan Conti Urban konsept lastiği, kent içi elektrikli otobüs ve kargo araçları için üst seviye verimlilik sağlıyor. Continental, 2050 yılına kadar tüm lastik eserlerini yüzde 100 sürdürülebilir gereçlerden üretmeyi ve tüm tedarik zincirlerini iklim nötr bir formda yürütmeyi taahhüt ediyor.

Şehir içi yolcu ve yük nakliyatının ve buna paralel olarak yedek kesimlere olan gereksinimin giderek arttığı günümüz dünyasında Continental, sürdürülebilirliğin giderek kıymet kazandığına inanıyor. Bilhassa kent içi yolcu ve yük nakliyeciliğine olan talebin devam etmesi nedeniyle trafiğe çıkan elektrikli kent içi otobüs sayısı da her geçen gün artıyor. Avrupa Araba Üreticileri Derneği‘ne (ACEA) nazaran, Avrupa Birliği‘nde yeni trafiğe çıkan elektrikli otobüs sayısı 2021 yılında önemli manada artmaya devam etti ve tıpkı yıl pazar hisseleri yüzde 10,6’ya yükseldi. Birebir periyotta, elektrikli otobüsler, Avrupa Birliği‘nde yeni otobüs tescillerinin yüzde 30’undan fazlasını oluşturdu. Pazar araştırmalarına nazaran, elektrikli otobüs sayısında 2021- 2025 ortasında yıllık yüzde 35’e varan büyüme oranları bekleniyor.

Premium lastik üreticisi Continental‘in 2022 IAA Milletlerarası Nakliyat Fuarı‘nda tanıttığı yeni Conti Urban konsept lastiği, elektrikli otobüsler ve kargo araçları için özel olarak tasarlandı. Yüzde 50 oranında yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir ham unsurdan üretilen Conti Urban konsept lastiği, karayolunda kullanım için onaylandı ve yakında test evresine geçecek. Bu konsept lastikte yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş ham hususların hissesi yüzde 50. Yalnızca bir kez kaplamadan sonra bu sayı yüzde 90‘ın üzerine çıkıyor. Continental, 2050 yılına kadar lastik eserlerini yüzde 100 sürdürülebilir gereçlerden üretmeyi ve tüm tedarik zincirlerini iklim nötr bir formda yürütmeyi taahhüt ediyor.

Hem yenilenebilir yapıya sahip hem de daha dayanıklı

Conti Urban lastiğinin yola temas eden sırt kısmı, kolza yağı ve pirinç kabuğu küllerinden elde edilen silika ve Continental & Alman Memleketler arası İş birliği Kurumu (GIZ) ortak projesiyle üretilen doğal kauçuk üzere, yüzde 68 oranında yenilenebilir materyaller içeriyor. En son dijital teknoloji ve büsbütün tarım alanlarındaki lokal imkânlarla yapılan kauçuk üretimi doğal kauçuğun tüm bedel zinciri boyunca yüksek seviyede izlenebilirliğini sağlıyor. Lastiğin sırt bölgesinde kullanılan tüm doğal kauçuk, bu proje ile temin ediliyor. Bu geri dönüştürülebilir kauçuk, Almanya’nın Hannover kentindeki geri dönüşüm tesisinde üretiliyor. Conti Urban lastiğinde ayrıyeten geri kazanılmış karbon karası, geri dönüştürülmüş çelik ve rejenere gereç de kullanılıyor.

Continental ticari araç lastiklerinin birçoklarında olduğu üzere, yıpranmış lakin sağlam lastik karkasına sahip Conti Urban lastiklerin de eski sırtı yenisiyle değiştirilebiliyor. Conti Urban konsept lastiği; sırt bölgesinde kullanılan özel kauçuk birleşimi, geniş lastik sırtı ve özel olarak optimize edilen sağlamlığı sayesinde mevcut Conti Urban lastiklerine kıyasla yüzde 7’lik bir yuvarlanma direncine de sahip.

Gürültüyü azaltıyor

Şehir içi otobüs ve kargo trafiğinden kaynaklanan gürültü kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunmak isteyen Continental, yeni Conti Urban’ın gürültü yapısını özel olarak optimize etti. Bu özel lastik yol yüzeyinde yuvarlanırken oluşan gürültü frekanslarını daha geniş bir aralığa dağıtıyor ve daha geniş spektruma yayılan farklı frekans aralıkları, gürültünün daha düşük düzeyde algılanmasını sağlıyor.

Dijital tahlillerle filolarda verimliliği artırıyor

Continental’in özel olarak geliştirdiği, dijital olarak kesintisiz izleme sistemi sunan ContiConnect 2.0, lastiklerin her vakit en düzgün performansı sergilemesini sağlıyor. ContiConnect 2.0 sistemi bir yandan yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltırken öteki yandan hesapta olmayan lastik değişimi ve tamirat masraflarını da önlüyor. ContiConnect 2.0 sistemi, filo yöneticilerine lastik basıncını ve sıcaklığını gerçek vakitli olarak izlemenin yanı sıra kilometre performansını, lastik diş derinliğini ve her lastiğin genel durumunu gözlemleme imkanı da sunuyor. Uygulamaya bağlı olarak, bilgiler belli bir radyo frekansı yahut Bluetooth üzerinden aktarılıyor. Continental’in özel olarak geliştirilen, tüm standart akıllı telefon işletim sistemleri ile uyumlu uygulaması, dataya dayalı lastik incelemelerini ve dataların yerinde okunmasını da mümkün hale getiriyor. Continental bu dijital sistem ile filo idaresini daha verimli, kolay ve sürdürülebilir bir hale getiriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı