Matriks’in 9 aylık net karı yüzde 102 artışla 42 milyon TL’yi aştı

Türk yazılım mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen; big veri ve yapay zeka tabanlı birinci taşınabilir finansal...

Matriks’in 9 aylık net karı yüzde 102 artışla 42 milyon TL’yi aştı

Türk yazılım mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen; big veri ve yapay zeka tabanlı birinci taşınabilir finansal data izleme ve süreç platformunun mimarı Matriks, bu yılın 9 aylık periyodunda net karını yüzde 102 artırarak 42 milyon 26 bin 558 liraya yükseltti. Satışlardaki artış ise yüzde 41 olarak kayıtlara geçti. 2022’nin üçüncü çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili konuşan Matriks İdare Heyeti Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Meblağ, “Sağlıklı iş modelimiz sayesinde sürdürülebilir büyüme stratejimizin karşılığını alıyoruz” dedi.

Finansal bilgi ve haber servisleri, emir–risk idare yazılımları, bilgi tahlil ve süreç platformları başta olmak üzere, finans dalına yönelik yazılımların üretimi, satışı, bakım ve dayanak hizmetleri alanında faaliyet gösteren Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş., 2022 yılının dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Geçen yıla nazaran karını yüzde 102 artırmayı başaran şirket, 2022’nin dokuz aylık bilanço periyodunda 42 milyon 26 bin 558 lira net kar elde etti. Matriks’in geçen yılın birebir periyodundaki net karı 20 milyon 756 bin 992 lira düzeyindeydi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME STRATEJİSİ SAYESİNDE

Üç yıllık bir perspektifle dataları değerlendirdiklerinde; ortaya konulan sürdürülebilir mali yapının kendileri için çok pahalı olduğunu vurgulayan Matriks İdare Konseyi Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Fiyat, “Satışlarımız 9 aylık periyotta yüzde 41 artarak 172 milyon 768 bin 799 liraya ulaştı. Halka açıldığımız 2020 yılıyla kıyaslandığında, 10 milyon liranın altında olan 9 aylık net kar, bu yıl 42 milyon lirayı aşmış durumda. Çabucak çabucak tüm bölümleri etkileyen global belirsizlik iklimine karşın; sağlıklı iş modelimiz sayesinde sürdürülebilir büyüme stratejimizin karşılığını alıyoruz” dedi.

EMİR VE RİSK İDARESİ TARAFINDA FARK YARATTIK

Mevcut piyasa şartlarının, yalnızca süreç platformlarının değil, tıpkı vakitte altyapı eserleri konusundaki çalışmaların kıymetini bir sefer daha gösterdiğini hatırlatan Cem Fiyat, “Özellikle buyruk ve risk idaresi tarafındaki eserlerimizin, kurumsal müşterilerimizin hayatında yarattığı farkı görmek çok pahalı. Bu manada Matriks, sermaye piyasası ekosisteminin gereksinim duyacağı uçtan uca teknolojik tahlillerde, her vakit bölümün tüm paydaşlarının yanında olmayı sürdürecek” sözlerini kullandı.

KRİPTO PARA PLATFORMUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Cem Fiyat şöyle devam etti: Kripto para altyapı ve tahlilleri konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu alandaki regülasyon sürecini yakından takip ediyoruz. Kripto para ticaretinde yatırımcı ve kuruluşların gereksinim duyabilecekleri alt yapı, süreç platformu ve tahlil araçlarıyla ilgili çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Kripto para ve blockchain teknolojileri alanındaki gelişmelerin ülkemiz açısından değerli fırsatlar barındırdığını düşünüyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı