TÜİK, ürün fiyatlarının kalem kalem yazıldığı madde sepetini yayımlamadı

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ait enflasyon sayılarını açıkladı. Buna nazaran enflasyon geçtiğimiz ay yüzde...

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ait enflasyon sayılarını açıkladı. Buna nazaran enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 2,98 artarken, yıllık bazda yüzde 73,50’ye çıktı. Böylelikle yıllık enflasyon son 20 yılın doruğuna çıktı.

HUSUS SEPETİ VE ORTALAMA FİYAT BİLGİLERİ YAYIMLANMADI

TÜİK’in açıkladığı mayıs ayı enflasyon datalarında husus sepeti ve ortalama fiyat evraklarının bulunmaması ise büyük dikkat çekti.

TABLODA NİSAN AYI DATALARI DURUYOR

TÜİK, Mayıs 2022’ye ilişkin “madde sepeti ve ortalama husus fiyatları” tablolarını güncellemedi. 409 eserin aylık fiyat değişimlerini gösteren tabloda son olarak Nisan 2022’ye ilişkin datalar yer alıyor.

“AMAÇ FİYAT HAREKETLERİNİN KULLANICILAR TARAFINDAN HAKİKAT OKUNMASI”

TÜİK 26 Mayıs tarihinde bahisle ilgili olarak yaptığı açıklamada şu tabirleri kullanmıştı;

“TÜFE kapsamında yayımlanmakta olan detaylı tabloların sunum hali ve içeriği konusunda kamuoyunda gündeme gelen yapan tenkitler de dikkate alınarak, piyasadaki fiyat hareketlerinin kullanıcılar tarafından daha yanlışsız okunması ve takip edilmesine imkan verecek kimi düzenlemeler yapılacaktır.

“TALEP EDİLEN YENİ TABLOLAR BİLGİLERE EKLENDİ”

Bu maksatla Eurostat’ın TÜFE dataları konusundaki dağıtım siyaseti ve şeffaflık kriterleri de kıymetlendirilerek, ilerleyen süreçte TÜFE kapsamında yayımlanmakta olan ve Eurostat tarafından talep edilmeyen tabloların kaldırılarak, tıpkı halde talep edilen yeni tabloların da eklenmesine karar verilmiştir. Hazırlık çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte yeni yayımlanacak olan tablolarda, geçmiş aylara ilişkin karşılaştırılabilir bilgiler de yer alacaktır.”