Çayı sakın ama sakın böyle içmeyin! Ölümcül tehlikesi var

Ülkemizde sabah, öğlen ve akşam en çok tüketilen eserlerin başında çay geliyor. Durum bu türlü...

Çayı sakın ama sakın böyle içmeyin! Ölümcül tehlikesi var

Ülkemizde sabah, öğlen ve akşam en çok tüketilen eserlerin başında çay geliyor. Durum bu türlü olunca çayın nasıl içilmesi gerektiğine yönelik de önemli soru işaretleri ortaya çıkıyor. İşte uzmanlar, çayla ilgili büyük bir tehlikeyi kamuoyunun bilgisine sundu.

SAKIN ANCAK SAKIN SICAK İÇMEYİN

Yapılan yeni araştırmalar ile birlikte bilhassa sigara içenleri bir makûs sonuç beklediği bilgisine ulaşıldı. Kelam konusu araştırma, her gün sigara içen ve alkol tüketenlerin içtiği çayı sıcak içmemesi gerektiğini gözler önüne serdi. Çay ile ilgili yapılan değerli araştırma Annals of Internal Medicine isimli tıp mecmuasında yayınlandı. Çalışmaya nazaran; sıcak yahut çok sıcak çay içmek, bilhassa sigara içen ve alkol tüketen şahıslarda büyük bir tehlike yaratarak yemek borusu kanseri riskini beş kat artırmakta.

DÜNYADA EN SIK GÖRÜLEN 8’NCİ KANSER TÜRÜ

Yemek borusu kanseri, dünya genelinde en sık görülen sekizinci kanserdir. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen yemek borusu kanseri, her sene yaklaşık 400 bin kişinin vefatına sebep olmaktadır.

BOĞAZI TAHRİŞ EDİYOR

Çayı haricinde öbür çok sıcak içeceklerin de yemek borusunu alkol ve duman üzere kansere neden olan casuslara karşı daha savunmasız kılabileceği biliniyor. Sıcak sıvı, yemek borusunun astarının tahriş olmasına neden olabiliyor, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha süratli çoğalmasına sebep olabiliyor. İçilen çay yahut diğer bir sıcak sıvı, yemek borusunu kaplamakta olan hücrelerin bariyer fonksiyonunu bozabildiği üzere orada yer alan dokuda öbür kanserojenlerden daha fazla hasara açabiliyor.