Meksika’da ilk maymun çiçeği virüsü tespit edilen kişi hastaneden kaçtı

Meksika’da 29 Mayıs’ta maymun çiçeği (monkeypox) virüsünün birinci tespit edildiği kişinin hastaneden kaçarak ABD’ye gittiği...

Meksika’da ilk maymun çiçeği virüsü tespit edilen kişi hastaneden kaçtı

Meksika’da 29 Mayıs’ta maymun çiçeği (monkeypox) virüsünün birinci tespit edildiği kişinin hastaneden kaçarak ABD’ye gittiği bildirildi.

Meksika basınında çıkan habere nazaran, ülkenin Jalisco eyaletine bağlı Puerto Vallarta kentindeki tıp merkezinde tedavi gören 48 yaşındaki ABD asıllı kişi gizlice merkezden ayrıldı.

Jalisco Sıhhat Bakanlığı, hastanın maymun çiçeği belirtileri göstermesinin akabinde başlangıçta; öksürük, titrem ve yüzünde, boynunda, gövdesinde yaralar olduğunu belirtti.

Sekreterlikten yapılan açıklamada, “Bu hastalık kuşkusu göz önüne alındığında, numuneleri alması ve kendisini izole etmesi talimatı verildi, fakat reddetti ve üniteden kaçtı.” tabirine yer verildi.

Sağlık yetkilileri, durumu Birleşik Devletler Hastalık Denetim Merkezine (CDC) aktardığı ve ABD’deki hekimiyle temasa geçtiği kaydedildi.

ABD’nin Dallas kentine gittiği anlaşılan hasta, tatilini geçirmek için eşiyle bir arada 27 Mayıs’ta Puerto Vallarta’ya gelmişti.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

AA / Sinan Doğan – Sıhhat