‘Anne adayları 3’üncü ve 5’inci aylardaki muayenelerini ihmal etmemeli’

Gebelik devri boyunca hatta gebelik planlarken dahi anne adayının ve bebeğin risk değerlendirmesinin yapılması için...

‘Anne adayları 3’üncü ve 5’inci aylardaki muayenelerini ihmal etmemeli’

Gebelik devri boyunca hatta gebelik planlarken dahi anne adayının ve bebeğin risk değerlendirmesinin yapılması için perinatolojik muayenelerin büyük değer taşıdığını belirten Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cihan Çetin, “Anne adaylarına bilhassa 11-14. ve 20-22. hafta aralığındaki muayenelerini ihmal etmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cihan Çetin, halk ortasında riskli gebelikler uzmanlığı olarak bilinen Perinotoloji branşına yalnızca riskli gebelik durumlarında değil, tüm gebeliklerde başvurulabileceğini belirtti.

Tüm hamilelerin hatta ailede genetik hastalıklar üzere birtakım risk faktörleri olan ve gebelik planlayan tüm bayanların perinatoloji ünitesine başvurabileceğini lisana getiren Doç. Dr. Cihan Çetin, “Gebelik öncesi birtakım danışmanlıkların verilmesi, gerekli testlerin yapılması sağlıklı bir gebelik devri geçirmek için çok kıymetlidir. Kimi durumlarda gebelik öncesi yapılabilecek çok küçük müdahalelerle gebelik süreci hayli rahatlatılabilmektedir. Ayrıyeten ailesinde genetik hastalıkları olan yahut kimi genetik hastalıklar açısından taşıyıcılık testleri yaptırmak isteyen çiftlerin de yönlendirilmelerinde perinatolojik kıymetlendirme büyük değer taşımaktadır” diye konuştu.

Gebelikte çeşitli periyotlarda tüm hamilelerin perinatolojik değerlendirmeden geçmelerinin çok değerli olduğunu belirten Doç. Dr. Cihan Çetin, bu periyotlardan en değerlilerinin 11-14. hafta aralığı ve 20-22. hafta aralığı olduğunun altını çizdi.

ERKEN TEŞHİS BU HAFTALAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

11-14. hafta aralığında bebekteki kimi anomalilerin erken tanısı konabildiğini, kimi genetik hastalıklar açısından kuşku uyandıracak belirtilerin varlığında erken genetik testler yapılabildiğini işaret eden Doç. Dr. Cihan Çetin, “Ayrıca bu periyotta down sendromu taraması isteyen hamilelere ikili test de yapılabilmektedir. Bu devirde yapılan değerlendirmelerden yalnızca biri olan ense kalınlığı ölçümünün bile çok fazla teknik ayrıntısı vardır ve çok dikkatli ellerde yapılmalıdır” biçiminde konuştu.

BU YANLIŞA DÜŞMEYİN

BEBEĞE İLİŞKİN ORGANLARIN ÇEŞİTLİ ÖLÇÜMLERİ YAPILIYOR

Diğer kıymetli perinatolojik kıymetlendirme periyodunun 20-22. gebelik haftaları ortası olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Cihan Çetin, bu periyotta yapılan değerlendirmelerin gayelerini şöyle anlattı:

“Bu periyotta bebeğe ilişkin organların çeşitli ölçümleri, değerlendirmeleri yapılmaktadır. Burada saptanan birtakım sorunların varlığında ileri testler, analizler planlanmakta, gebeliğin kalan kısmının planlaması yapılmakta, doğum vakti, hali ve yeri üzere birtakım gereklilikler varsa aileye bunlar bildirilmektedir. Münasebetiyle kimi durumlarda bu periyotta yapılan kıymetlendirme ile gebeliğin ikinci kısmında bayan doğum tabibinin takip planı oluşturabilmesine yarar sağlanmaktadır. Sıklıkla yanlış bilinen nokta bu devirdeki muayenenin asıl hedefinin yalnızca bebeğin renkli fotoğraflarının çekilmesi için olduğudur. Bebeğin renkli fotoğrafları, şayet bebeğin muayene esnasındaki duruşu uygunsa ve annenin obezite, geçirilmiş karın ameliyatları üzere birtakım görüntülemeyi engelleyecek durumları yoksa aslında muayene sonrası çarçabuk aileye verilebilir.”

GEBELİK RİSKLERİNİ AZALTMAK MÜMKÜN

Bu periyotların dışında da gebeliğin başka tüm periyotlarında gebelik takibini yapan bayan doğum doktoru danışmak için yahut tecrübeli birinden ikinci bir görüş alabilmek için perinatolojik konsültasyon isteyebileceğini söyleyen Doç. Dr. Cihan Çetin, kimi durumların varlığında birden çok kıymetlendirme yahut bayan doğum tabibi ile birlikte takip etmenin gerekebileceğini söz etti.

Doç. Dr. Çetin, “Buradaki asıl hedef mümkün olduğunca gebeliğin kalan kısmında riskleri azaltabilmek, yanlışsız doğum vaktini saptayabilmektir. Alışılmış ki bazen hamileler de kendi durumları hakkında ikinci bir görüş almak için perinatolojiye direkt başvurabilmektedir. Sonuç olarak, perinatolojik kıymetlendirme gebelik devri boyunca ve hatta gebelik planlarken ihmal edilmemesi gereken epey kıymetli bir muayenedir” diyerek kelamlarını noktaladı.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat