Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki ilk toplantı 26 Ağustos’ta gerçekleştirilecek

NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya, Türkiye‘nin bu duruma karşı çıkmasının akabinde ülkede tuttukları teröristleri...

Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki ilk toplantı 26 Ağustos’ta gerçekleştirilecek

NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya, Türkiye‘nin bu duruma karşı çıkmasının akabinde ülkede tuttukları teröristleri Türkiye‘ye göndermeyi kabul etti. Türkiye de iki ülkeninin tavrının akabinde NATO’ya katılmalarına olumlu cevap verdi. Türkiye’nin halinin yumuşamasının akabinde NATO’ya başvuran iki ülke, Türkiye ile ortak mutabakat için bir ortaya gelecek. Toplantının tarihi de 26 Ağustos olarak belirlendi.

İLK TOPLANTI FİNLANDİYA’DA

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya‘nın, Türkiye ile ortak mutabakat görüşmelerinin birinci toplantısının Finlandiya‘da yapılacağını duyurdu.

Bakan Haavisto’nun danışmanı Tomi Nyström ise ülkelerin birinci toplantının en kısa vakitte yapılmasını istediğini belirterek, “Toplantı, ağustos ayında Finlandiya‘da yapılacak.” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN TASALARINA YÖNELİK MUHTIRA İMZALANDI

İsveç Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada ise 26 Ağustos’ta bu sistemin birinci toplantısının gerçekleştirileceği bilgisi verildi. NATO’ya üyelik müracaatında bulunan İsveç ve Finlandiya ile Türkiye ortasında, 28 Haziran’da İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nda Türkiye’nin tasalarını gidermeye yönelik üçlü muhtıra imzalanmıştı.