İngiltere Başbakanı Johnson, Zelenskiy ve ailesine sığınma teklif etmiş

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve ailesine İngiltere’ye sığınması için teklifte...

İngiltere Başbakanı Johnson, Zelenskiy ve ailesine sığınma teklif etmiş

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve ailesine İngiltere’ye sığınması için teklifte bulunduğunu ama Zelenskiy’nin bunu reddettiğini söz etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarının akabinde Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve ailesine İngiltere’ye sığınması için teklifte bulunduğunu ama Zelenskiy’nin bu teklifi reddettiğini açıkladı. Teklifi tam olarak ne vakit yaptığını belirtmeyen Johnson, “Vladimir her vakit açıktı, misyonu Ukrayna halkına karşı, orada kalacak, onlara bakacak” tabirlerini kullanarak, “Ona hayran olduğumu söylemeliyim” dedi.

Johnson ayrıyeten, Zelenskiy’i “halkını bir ortaya getirme” ve “dünyayı harekete geçirme” yolunda “kahraman bir savaş lideri” olarak nitelendirdi.

ABD Lideri Joe Biden da Rusya’nın hücumlarının başlamasının akabinde Zelenskiy’e Ukrayna’nın başşehri Kiev’den tahliye etmeyi teklif etmiş, Zelenskiy ise Biden’a, “Kaçmaya değil mühimmata gereksinimim var” karşılığını vermişti. – LONDRA

İhlas Haber Ajansı / Siyaset