Çebi’den tartışma yaratan sözler: 184 milyon TL’lik vergi borcunu Ankara’ya giderek yalvar yakar sildirdik

Beşiktaş‘ta olağan ve idari genel heyet toplantısı düzenlendi. Toplantıda Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi açıklamalarda...

Çebi’den tartışma yaratan sözler: 184 milyon TL’lik vergi borcunu Ankara’ya giderek yalvar yakar sildirdik

Beşiktaş‘ta olağan ve idari genel heyet toplantısı düzenlendi. Toplantıda Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi açıklamalarda bulundu.

“ŞU ANDA BORCUN 4.3 MİLYAR TL OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Çebi açıklamalarında, “Devir teslimde, bağımsız kurumdan alınan borç-alacak raporlarıyla belirlenen borç 3 milyar TL’ydi ve 300 milyon daha da üstüne eklenmesi gereken ölçüydü. Borç 3.3 milyar TL iken, şu anda borcun 4.3 milyar TL olduğunu görüyoruz. Keyifsiz bir durum. Geldiğimiz müddet içinde ödenen kur farkı ve faizler, 1 milyar TL.

“GELDİĞİMİZ GÜNDEN BU YANA SÖYLEDİĞİMİZ DENK BÜTÇEYİ BİZ SAĞLADIK”

Eski borç ve yükümlülüklerden kaynaklı faizleri hesapladığınızda zati 4.3 milyar TL beklenen bir muvaffakiyettir ve borç artmamıştır. Devrimizdeki gelirlerimiz 1.8 milyar TL’dir, masraflarımız de 1.8 milyar TL’dir. Geldiğimiz günden bu yana söylediğimiz denk bütçeyi biz sağladık. Fakat bizden kaynaklanmayan faiz ve kur farkından kaynaklanan ölçü, borcun arttığını göstermektedir.

“DEMİRÖREN’İN ALACAĞIYLA İLGİLİ DE UZLAŞMA SAĞLANDI”

Yürüyen borçların içinden sildirdiğimiz yaklaşık 6-7 milyon euro civarı indirim aldık. Vergi konusunda sırtımızda olan 200 milyonluk yükün çabucak hemen büyük bir kısmından kurtulmak için verdiğimiz çabanın Beşiktaş’a ne kadar yararlı olduğunu görüyoruz. Yıllardan beri sorun olarak topluluğun daima konuştuğu, Yıldırım Demirören’in alacağıyla ilgili de uzlaşma sağlandı.

“ALLAH YAPANLARDAN DA RAZI OLSUN”

Vergiden 200 milyon, bize hizmet verenlerden silinen 100 milyon, bağış yapanlardan 100 milyon, Yıldırım Demirören’in silinen alacağını alt alta koyduğunuzda 500-600 milyon TL yapıyor. 200 milyonluk vergi borçlarını, 16 milyon liraya indirdik. Ankara’ya git gel… Yalvardık, yakardık. Allah yapanlardan da razı olsun. Başkalarına de yapıldı lakin bizi sahiden sevdiler ve gereğini de yaptılar: Ayrıyeten uzun vadeli atlet kontratları yapılmadı. Bir evvelki devirde imzalanan kontratlarla verilen çabalara bakınca da başarılı olduğumuzu söylemek istiyorum” sözlerini kullandı.