Büyükbaş kurbanlık 84 bin TL, küçükbaş kurbanlık 7 bin TL’den başlıyor

Kurban Bayramı’na sayılı gün kala, Türkiye’deki küçükbaş ve büyükbaş varlığı ve fiyatları merak konusu oldu....

Büyükbaş kurbanlık 84 bin TL, küçükbaş kurbanlık 7 bin TL’den başlıyor

Kurban Bayramı’na sayılı gün kala, Türkiye’deki küçükbaş ve büyükbaş varlığı ve fiyatları merak konusu oldu. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 1 milyona yakın büyükbaş, 22 milyon civarı da küçükbaş hayvan satışı gerçekleşti.

“FİYATLAR BİRAZ GEÇEN SENEYİ ARATIYOR”

2023 yılı kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan oranını kıymetlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, hayvan sayısının kâfi seviyede olduğunu belirtti. Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan olduğunu belirten Yardımcı, et fiyatlarına dikkati çekti. Fiyatların olağan olduğunu da belirten Lider Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatının 140-160 TL ortasında olduğunu söyledi. Yardımcı, “Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden ötürü fiyatlar arttı, lakin olağandışı değil. Geçen sene ete hiç artırım olmadı. Daha yeni yüzde 100 artırım geldi. Piyasada canlı küçükbaş 140-160 TL ortası, büyükbaş 150-160 TL arasında” dedi.

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Osman Yardımcı, kilogram fiyatlarının yanı sıra vatandaşın cebinden kurbanlık almak için çıkacak taban sayısı da açıkladı. Kurban pazarlarının yakın vakitte kurulmaya başlayacağını belirten Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en makûs kuralda 7-8 bin TL, büyükbaşın fiyatı ise taban olarak 12-15 bin TL ortasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 pay olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl minimum 84 bin TL olacak” diye konuştu.

‘ET FİYATLARI PİYASA ŞARTLARINA NAZARAN NORMAL’

Et fiyatlarının piyasa şartlarına nazaran olağan olduğunu, Kurban Bayramı öncesinde yapılan spekülasyonlara vatandaşın inanmaması gerektiğini kaydeden Osman Yardımcı, aile işletmelerinin desteklenmesiyle bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Avrupa’da aile işletmelerinin desteklendiğini kaydeden Yardımcı, bu metodun en süratli formda hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.