Mobilya ve ağaç dalının geleceği tartışıldı

Kastamonu Entegre’nin ana sponsorluğunda Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu (TAİF) tarafından düzenlenen 2022 Liderler Heyeti Hizmet...

Mobilya ve ağaç dalının geleceği tartışıldı

Kastamonu Entegre’nin ana sponsorluğunda Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu (TAİF) tarafından düzenlenen 2022 Liderler Heyeti Hizmet İçi Eğitim Semineri’nde mobilya ve ağaç kesimlerinin durumu ve gelecek vizyonu ele alındı.

Ağaç bazlı panel bölümünün küresel markası Kastamonu Entegre’nin ana sponsorluğunu üstlendiği, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu (TAİF) tarafından düzenlenen 2022 Liderler Şurası Hizmet İçi Eğitim Semineri’nde, 18 milyar dolar büyüklüğe sahip mobilya ve ağaç kesimlerinin Türkiye iktisadına katkıları ve geleceğe ait vizyonları ele alındı.

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Lideri Hüseyin Taklacı, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Lider Yardımcısı Reşat Benli, Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanları Canan Yıldız ve Nazan Zer Irak’ın yanı sıra Türkiye genelinde 148 odanın liderleri, lider vekilleri ve bağlı meslek odalarının idare konseyi üyelerinin katıldığı seminerin açılış konuşmasını Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız gerçekleştirdi.

Konuşmasında, ağaç eserleri ve mobilya kesimlerinin birbiriyle uyumlu ve birlikte çalışmasının ehemmiyetine dikkat çeken Yıldız, “Sektörümüzün dünya sıralamasındaki yeri ülkemiz için gurur kaynağıdır. Dünya pazarında MDF üretiminde ikinci, laminat parke üretiminde üçüncü, yonga levha üretiminde dördüncü sıradayız” dedi.

1 milyon şahsa istihdam sağlanıyor

Mobilya ve ağaç bölümlerinin 18 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Yıldız, her iki kesimin 5 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek cari açığa olumlu katkı verdiğini ve 1 milyon şahsa istihdam sağladığını söyledi. Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yılda 13 milyon metreküp üretim kapasitesi ile dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Türkiye ağaç bazlı levha kesimi, mobilya kesimi ile birlikte ülkemizde cari fazla veren ender bölümlerden biri. MDF ve yonga levhada dünya üretiminin yüzde 5’ini, laminat parkede ise yüzde 10’nunu üretiyoruz. Kesimimizin yerli ve ulusal özelliği ile mobilya kesiminin rekabet gücünün artmasına direkt katkı sağlıyoruz.”

Sektöründe yurt dışına yatırım yapan birinci şirket olan Kastamonu Entegre’nin Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya ve İtalya yatırımlarıyla Türkiye dahil 6 ülkede üretim yapan küresel bir markaya dönüştüğünü belirten Haluk Yıldız “Devam eden yurt için ve yurt dışı yatırımlarımız sonucunda, üretim sıralamasında bölümümüzde dünyanın 5. büyük üreticisiyiz. Ana eser gruplarımız MDF, yonga levha, laminat parke ve kapı panelinin her birinde ise dünyanın birinci 4 üreticisi ortasında yer alıyoruz. Dünya laminat parke üretiminin yüzde 6’sını tek başımıza gerçekleştiriyor, altı kıtada 100’den fazla ülkeye eserlerimizi ulaştırıyoruz” diye konuştu.

Seminer sonunda Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Lideri Hüseyin Taklacı, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’a teşekkür plaketi takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı