AYSAD Lideri Sait Salıcı: İhracat yan endüstride başlar. Yan Sanayi Olmadan Tam Sanayi Olmaz

Ayakkabı Kesiminin Değişmeyen Adresi AYSAF, 84 ülkeden ziyaretçi ağırladığı fuarda, iletisini tekrarladı: “İhracat yan endüstride...

AYSAD Lideri Sait Salıcı: İhracat yan endüstride başlar. Yan Sanayi Olmadan Tam Sanayi Olmaz

Ayakkabı Kesiminin Değişmeyen Adresi AYSAF, 84 ülkeden ziyaretçi ağırladığı fuarda, iletisini tekrarladı: “İhracat yan endüstride başlar. Yan Sanayi Olmadan Tam Sanayi Olmaz”

Ayakkabı bölümünün en kıymetli buluşma noktası “Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF”, sonbahar-kış dönemi için 67. sefer dünyanın alanında önder firmalarını, 16-19 Kasım 2022 tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırladı.

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği AYSAD ile Artkim Fuarcılık işbirliği ile dünyanın dört bir yanından başkan firmaların ağırlandığı 67. Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF’ın açılışını İTO Lideri Şekip Avdagiç, İDMİB Lideri İtimat Karaca, AYSAD Lideri Sait Salıcı ve Artkim Fuarcılık İcra Şurası Lideri Cengiz Yaman gerçekleştirdi ve konuşmalarda “İhracat yan endüstride başlar. Yan Sanayi Olmadan Tam Sanayi Olmaz” bildirisi verildi.

84 farklı ülkeden, 3.284’ü yabancı olmak üzere toplam 15.072 ziyaretçi ağırlayan fuara toplam XXXX firma katıldı.

Shoeport Müjdesi

Açılışta konuşan AYSAD Lideri Sait Salıcı, bölüme dair üretim ve ihracat dataları ile gayelerini paylaştıktan sonra “Türkiye Ayakkabı Sanayiinin Dijitale Açılan Kapısı”, yan sanayicilerin buluşma noktası SHOEPORT portalinin de açılış muştusunu verdi.

İTO Lideri Şekip Avdagiç ise “ticaret odası, sanayi odası ve dalların işbirliği yaptığında gelişeceğini” belirterek, “amacımız yalnızca şirketlere kar ettirmek değil, ülke iktisadına katkı sağlamaktır.” dedi.

B2B Buluşma Alanları, Ticarete Aracılık Edecek

İDMİB Lideri İtimat Karaca ise konuşmasında, “deri bölümünün en çok ihracat yapan 4. sektör” olduğunu ve e-ticaret hacminin büyümesini çok önemsediklerini söz etti. Karaca, Ticaret Bakanlığı’mızın organizatörlüğü ve İDMİB uyumunda fuara gelen Alım Heyetinin hem kişisel ziyaretler yapacağını hem de özel oluşturulan B2B toplantı alanında, iştirakçi firmalar ile bir ortaya geleceğini belirtti. Ve mevcutta 15,5 trilyon dolar olan e-ticaret hacminin bu çeşit çalışmalar ile 2027 yılında 57 trilyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini tabir etti.

Ticari alım heyeti yanında AYSAD ve Artkim Fuarcılık’ın fuara özel düzenlediği yurtdışı sektörel alım heyeti kapsamında ise, Arnavutluk, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Ermenistan, Fas, Filistin, Yunanistan, Gürcistan, Irak, Kosova, Lübnan, Tunus ve Ürdün’den gelen potansiyel alıcılar, fuar alanında iştirakçi firmalarla buluştu.

Azerbaycan ve Özbekistan ülke pavilyonlarının da yer aldığı ve bölümün; ayakkabı taban sistemleri, deri, yapay deri, dokuma, metal ve plastik eserleri, kimyasallar, yapıştırıcılar, makine, ekipman ve üretim teknolojileri gereksinimlerine karşılık bulabilmesi ismine ülkü bir platform sunan AYSAF; üretici ile alıcı ortasında bir sefer daha kıymetli bir köprü vazifesi gördü.

“Krizleri fırsata çeviren çalışkan ve dinamik bir yapımız var”

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Lideri Sait SALICI, ayakkabı dal büyüklüğünün 9 milyar dolar dolar olduğunu belirterek, AYSAF’ın bu yol haritasında kritik bir rol üstlendiğini ve Ayakkabı bölümünün toplam ihracat hissesini destekleyen en değerli alt kesiminin “Ayakkabı ve Aksamları sektörü” olduğuna ve ihracattaki en kıymetli itici güç olduğuna dikkat çekti.

SALICI kelamlarına şöyle devam etti: “Bildiğiniz üzere Rusya ve Ukrayna, ülkemiz açısından da kesimimiz açısından da kıymetli büyüklüğe ve potansiyele sahip pazarlar. Kesim olarak da ülke olarak da krizleri fırsata çeviren çalışkan ve dinamik bir yapımız var. Rusya’da üretim yapan ve gereksinimlerini Avrupa ülkelerinden tedarik eden büyük ölçekli firmalar, Ukrayna’daki mevcut durum nedeniyle alımlarını ülkemize çevirdiler. Türkiye, bilhassa Avrupa için en inançlı liman pozisyonuna geldi.

Dünyada tedarik zincirlerindeki değişiklik de dalımıza yaradı. Bilhassa Avrupa ülkelerinden ayakkabı talebi arttı. Bu nedenle ihracatta da geçen yıla nazaran yüzde 23’lük artış yaşanıyor.

2022 yılı Eylül devrinde Türkiye tarafından en çok ayakkabı ve aksamları ihracatı yapılan birinci 5 ülke sıralamasında; Almanya, Gürcistan, Mısır, Fas ve Romanya yer alıyor. Geçen yılın birebir periyoduna nazaran bu ülkelere yapılan ihracat sayılarımız toplamda yüzde 1.604 artış gösterdi.

“Ayakkabı dalında gözler Türkiye’ye çevrildi”

Alternatif arayan öbür bölgeler olan Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ve Balkanlar’dan gelen yabancı ziyaretçiler de hem coğrafik yakınlık avantajı hem daha ufak ölçüler ile alım yapabilme avantajı hem de eserlerin fiyat-kalite istikrarından ötürü ziyaret ve alım rotalarında Türkiye’yi tercih ediyorlar.

Ayakkabı yan sanayi firmalarımız son derece kapasiteli, teknolojik yeniliklere açık ve ihracat taleplerini karşılayacak kâfi alt yapıya da potansiyele de sahipler. Bu güçlü yapı nedeniyle Avrupa ülkelerinde oluşacak mümkün bir resesyondan da bölümümüzün çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Zira ayakkabı bölümü dinamikleri, çok güçlü bir dal. Yüklü ölçülerdeki eserleri şimdiye dek uzak doğudan karşılayan Avrupa Birliği ülkeleri, daha az ölçülü ve kısa vadeli tüm gereksinimlerini karşılamak üzere, coğrafik avantajı da fazla olan ülkemize yöneliyor.

Bu noktada yıllardır ayakkabı ve yan sanayi alanında ihracata değerli katkılar sağlayan AYSAF Fuarı da yenilikçi eser ve hizmetlerin geniş bir kitleye ulaştırılması ve sektörel yeni iş ilişkilerinin kurulması konusunda aktif bir role sahip. Dalın çatı kuruluşu olarak, gücümüzü memleketler arası arenada gösterdiğimiz Ayakkabı Yan Sanayi Fuarımız AYSAF’ı daima geliştirerek; daha büyük maksatlarla, potansiyelimizi tüm dünyaya duyuracağımıza inanıyoruz” dedi.

Moda Yan Endüstride Başlar Defilesi

Fuarın 2 ve 3. günü (17-18 Kasım tarihlerinde), “Moda Yan Endüstride Başlar” mottosuyla düzenlenen ve ünlü modeller Özge Ulusoy, Zeliha Çal ile tescilli güzellerin de yer alacağı defilede iştirakçi firmalara en son koleksiyonlarını sergileme fırsatı sunulan AYSAF’ta ayrıyeten, fuar alanında oluşturulacak trend alanında firmalar öne çıkan trend eserlerini kesim beğenisine sundu.

AYSAF Dünya Trendlerine Taraf Veriyor

Fuarcılık alanındaki 20 yıllık tecrübesi ile bugüne kadar ulusal ve memleketler arası standartlarda ihtisas fuarları gerçekleştiren Artkim Fuarcılık tertibiyle gerçekleşen 67. Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF’ta çeşitli aktiflik ve özel proje alanlarında, ayakkabı yan sanayi bölümünün yeniliklerine mesken sahipliği yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı