Kayseri Büyükşehir’den hayvancılığa dayanak

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA) Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Lider Büyükkılıç’ın talimatlarıyla Kayseri’de tarım ve hayvancılığa değerli...

Kayseri Büyükşehir’den hayvancılığa dayanak

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Lider Büyükkılıç’ın talimatlarıyla Kayseri’de tarım ve hayvancılığa değerli katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Tarım ve hayvancılığa özel değer veren Lider Büyükkılıç, bu kapsamda verdiği kelamları de yerine getirmeyi sürdürüyor.

1000 TON EKMEKLİK BUĞDAY TOHUMLUĞU DAĞITILACAK

Başkan Büyükkılıç, husus ile ilgili yaptığı açıklamada, bu kapsamda 24 Ekim Pazartesi günü “Anadolu’nun Rahmeti Buğday Projesi” kapsamında 16 ilçede uygulanan ve yüzde 50’si Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve yüzde 50’si çiftçiler tarafından karşılanan Bayraktar ve Tosunbey çeşidi olmak üzere toplam 1000 ton ekmeklik buğday tohumluğu dağıtımı gerçekleştirileceğini tabir etti.

Proje maliyetinin 13 milyon TL olduğunu, dağıtımının yüzde 50’sini yani 6 milyon 500 bin TL’lik kısmına Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı olduğunu tabir eden Büyükkılıç, projeden 30 bin dekar alanda bin 500 çiftçinin faydalanacağını kaydetti.

500 TON İLKBAHARDA DAĞITILMIŞTI, 500 TON DA SONBAHARDA DAĞITILIYOR

Ayrıca 2021 yılında toplam 413 ton yem bitkisi tohumluğu dağıtıldığını, bu proje ile bin 663 çiftçinin 31 bin 100 dekar alanda ekim yaptığını hatırlatan Lider Büyükkılıç, “2022 yılı içinde 500 ton ilkbaharda dağıtımı yapılmıştı. 500 ton da sonbaharda olmak üzere toplam 1000 ton yem itkisi tohumluğu dağıtılacaktır. Bu proje ile 4 bin çiftçimiz 80 bin dekar alanda ekim yapacaktır. Toplam proje bedeli ise 12 milyon TL’dir” diye konuştu.

Büyükkılıç, pandemi periyodunda tarım ve hayvancılığın ehemmiyetinin daha yeterli anlaşıldığını, Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere dayanaklarının büyüyerek devam edeceğini vurguladı.

24 Ekim Pazartesi günü Kadir Has Kongre Merkezi yanında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından buğday tohumu ve yem bitkileri dağıtımı merasimi düzenleneceğini belirten Lider Büyükkılıç, bu hizmetlerin çiftçilere, besicilere güzel olmasını, eserlerin bol çıkarlı ve bereketli olmasını temenni etti.