Borusan Cat’ın İş Modeli Harvard’a Olay Çalışması Oldu

Borusan Küme şirketlerinden Borusan Cat’in teknoloji ile desteklenen sürdürülebilir iş modeli, Harvard Business School’da olay...

Borusan Cat’ın İş Modeli Harvard’a Olay Çalışması Oldu

Borusan Küme şirketlerinden Borusan Cat’in teknoloji ile desteklenen sürdürülebilir iş modeli, Harvard Business School’da olay konusu olarak ele alınıyor. Harvard öğrencileri şirketin muvaffakiyetini, yapay zekâ, makine öğrenmesi üzere yeni jenerasyon teknolojilerin şirket operasyonlarında kullanılması ve insan kaynağının sürdürülebilirliği merkezine alan iş modeline ahenk süreci üzerine gerçekleştirilen olay tahlilleri ile inceliyor.

“Daha Âlâ Bir Dünya İçin Tahlil Üretiriz” şirket emeli ile Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya olmak üzere 6 ülkede operasyonlarını yürüten Borusan Cat, dünyanın en itibarlı ve kıymetli işletme fakültelerinin başında gelen Harvard Business School’da geçen yılın akabinde 2022 yılında da hadise çalışması olarak ele alındı. Döngüsel iktisada katkı sağlayan iş modeli, kurduğu Ar-Ge Merkezi ve teknolojiyi entegre ederek daha da verimli hale getirdiği Revizyon Merkezleri ile Borusan Cat, her sene bir evvelki yılı aşan performans ortaya koyuyor.

Yapay zekayı kullandı, müşterisine paha kattı

Borusan Cat olarak, iş makineleri ve güç sistemlerinde şimdi keşfedilmemiş potansiyelleri ortaya çıkarmak ve bu sayede müşterilerinin işlerine paha katmak maksadı ile 2017 yılından itibaren proaktif bir iş modeline odaklandıklarını belirten Borusan Cat İcra Şurası Lideri Özgür Günaydın, şirketin Harvard’a mevzu olan dönüşüm öyküsü hakkında şunları söyledi:

“Borusan Cat olarak satış sonrası süreçlerde performansımızı artırırken, müşterilerimizin verimliliğini artıracak ve onlara her şartta tahlil sağlayacak proaktif bir iş modelini benimsiyoruz. Ar-Ge Merkezimiz ve dijitalleşmeden sorumlu takımlarımızla kendi teknolojilerimizi üretiyoruz. Türkiye, Kazakistan ve Uzak Doğu Rusya’daki 5 Revizyon Merkezimizle iş makinelerinde kullanım ömrünü tamamlamış motor, güç aktarma, hidrolik üzere ana bileşenleri yeniliyoruz. Kendi teknolojimiz olan ve iş

makinelerini objelerin interneti (IoT) ağına katarak arızaları gerçekleşmeden tespit etmeyi sağlayan Müneccim, yüzde 96 doğruluk oranı ile arızaları oluşmadan tespit edebiliyor.

Öte yandan Müşteri Kıymet Muahedeleri (MDA) ile müşterilerimize gereksinimlerine nazaran şekillendirebilecekleri satış sonrası hizmetler sunuyoruz. Parts.Cat.Com (PCC) ile müşterilerimizin modül alışverişini online olarak yapmalarına imkan tanıyoruz. İş modelimizle birlikte toplam 6 ülkede ciromuz yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde. Sene sonunda bir evvelki yıla nazaran büyüme beklediğimiz tüm bu hizmet ve tahlillerimiz ile iş makinelerinin ve iş alanlarının devamlılığını sağlamaya, müşterimize gerçek manada kıymet katmaya devam edeceğiz.”

Döngüsel iktisada katkı sağladı

İş modelinin başarılı sonuçlar vermesindeki en değerli noktanın müşterilerini ve çalışanlarını ikna edebilmek olduğunu belirten Günaydın, “Revizyon Merkezlerimizde sunduğumuz hizmetlerin kapsamını, kendimize has teknolojilerimizi ve tahlillerimizi evvel çalışanlarımıza sonra da müşterilerimize açık bir halde anlatmak proaktif dönüşümümüzde çok kritik bir noktaydı. İş sonuçlarımız ve getirdiğimiz yeniliklerin işimize kattığı somut başarılara tüm paydaşlarımız inandı. İş modelimiz ile müşteri tabanımızda yıllık yüzde 100’ün üzerinde büyümeler gördük. Çalışan memnuniyet ve bağlılığına dönük skorlarımız rekor düzeye ulaştı. Yüksek performans sağlayan ve kendini ispatlayan iş modelimiz döngüsel iktisada de katkı sağlamamıza imkan tanıdı.

Revizyon Merkezlerimizdeki çalışmalarla 2021 yılında 5.000 ton büyüklüğünde atığın oluşmasını engelledik, 20 bin şahsa yakın insanın ürettiği atığa denk malzemeyi tekrar kullanarak döngüsel iktisada kazandırdık ve direkt olarak 84 milyon dolara eş gelen paha yarattık.”

Dönüşüm seyahatiyle Harvard’ı etkiledi

Borusan Cat’in 2017 yılında başlayan ve kesime ilham veren dönüşüm sürecini gözden kaçırmayan Harvard Business School’un bu muvaffakiyet öyküsünü bir hadise çalışması olarak ele aldığını belirten Günaydın; “Harvard Business School’da gerçekleştirilen olay çalışması kapsamında iki farklı derste toplam 150 öğrenci ile bir ortaya geldik. Geçtiğimiz sene iş modelimizin oluşması üzerinde dururken bu sene iş modelimizin kalıcı olmasına yönelik çalışmalarımızı anlattık. Türkiye merkezli memleketler arası bir şirket olarak başarılarımızın, dünyanın en değerli okullarından biri tarafından yakından incelenmesi bizim için ayrıyeten bir gurur ve daha fazlasını gerçekleştirmek ismine çok kıymetli bir motivasyon kaynağı oldu” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı