Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa yeni asgari ücret kaç TL olacak?

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa yeni asgari ücret kaç TL olacak? Asgari ücrete dair...

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa yeni asgari ücret kaç TL olacak?

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa yeni asgari ücret kaç TL olacak? Asgari ücrete dair öngörülen rakamlar ekonomistler tarafından tartışılıyor. Buna göre piyasada konuşulan asgari ücret zammının %30 oranında olması da seçenekler arasında yer alıyor. Peki asgari ücrete yüzde 25-30 civarında zam gelmesi mümkün mü? Asgari ücret, yüzde 30 zamla ne kadar olur?

Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılırsa yeni asgari ücret kaç TL olacak?

Her yıl sonu hesaplanan enflasyon oranlarına göre asgari ücretle artış yaşanıyordu. 2022 yılında asgari ücrete ara zam geldiği için son 6 aylık enflasyon oranı baz alınarak asgari ücrete yansıtılacak. Dolayısıyla son 5 ayın enflasyon oranına göre %15’lik artış netleşti.

Son ayın enflasyon rakamları ve toplantıda yapılan hesaplamalara göre, asgari ücret netleşecek. 5500 TL olarak verilen asgari ücrete %30 zam yapıldı takdirde yeni asgari ücret 7150 TL olarak vatandaşın cebine girecek.

Asgari ücret kimler tarafından belirleniyor?

Asgari ücret toplantısı 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan toplantılar neticesinde belirleniyor. Bu 15 kişilik heyet; işçi temsilcisi olarak Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan beşer üyesinden oluşuyor.

EYT netleşti mi?

2022 yılı ara asgari ücret zammını ardından EYT konusuda masaya yatırılmıştı. Aynı zamanda hızlandırılan bu mevzu için Cumhurbaşkanı talimat verdi. 1,6 milyonu aşkın kişini beklediği EYT yasasının geçerlilik tarihinin 1 Ocak 2023’te düzenlenmesi bekleniyor.

.