Android 13’ün kullanım oranında büyük sıçrama

Google geçmişte Android sürümlerinin kullanım oranlarını her ay herkese açık bir web sayfası üzerinden paylaşıyordu....

Android 13’ün kullanım oranında büyük sıçrama

Google geçmişte Android sürümlerinin kullanım oranlarını her ay herkese açık bir web sayfası üzerinden paylaşıyordu. Ancak yeni Android sürümlerinin dağıtım hızının yavaşlığı nedeniyle bu politikayı değiştiren şirket, daha seyrek aralıklarla Android sürümlerinin kullanım istatistiklerini paylaşıyor. Bu paylaşımların en yenisi, Android 13’ün ciddi bir sıçrama yaptığını gösteriyor.

Google’ın ocak ayında yaptığı açıklamada, Android’in hâlihazırdaki en güncel sürümü olan Android 13’ün kullanım oranı yüzde 5 seviyesindeydi. Son bilgilere göre, bu oran yüzde 12.1’e yükseldi. İşletim sisteminin geçtiğimiz yılın ağustos ayında çıktığını göz ardı edince, 2023 yılında yaşanan büyüme son derece etkileyici görünüyor.

Android 12, bu listeye çıkışından neredeyse bir yıl sonra yüzde 13.3’lük kullanım oranıyla girebilmişti. Mevcut tablo ışığında takipçisinin Android 12’den daha kısa sürede çok daha geniş bir kitleye ulaşması kesin gibi görünüyor. Bu noktada Samsung, Oppo, OnePlus ve Realme gibi şirketlerin güncelleme dağıtımında hızlanması önemli bir rol oynamış gibi görünüyor.

Android 13 hâlâ Android 11 ve 12’nin gerisinde

Android 13’ün büyük sıçramasını gösteren son verilere bakıldığında, en çok kullanılan Android sürümünün 2020 çıkışlı Android 11 olduğu görülüyor. Çıkışının üstünden neredeyse 2,5 yıl geçen sürümün kullanım oranı yüzde 23.5 seviyesinde. Android 12 ve 12L ise toplamda yüzde 16.5 ile Android 11’i takip ediyor. Bu noktada Android 14 için de ilk beta sürümünün çıktığını hatırlatmakta fayda var.