Yerfıstığı ezmesi, cevizli meyve… | ‘4-6 ay arasında kuruyemiş alerjisi yüzde 77 azalıyor’

Satın aldığımız hazır gıdalarda alerjen uyarılarının her geçen gün arttığını görmekteyiz. Çünkü ABD’de yürütülen bir...

Yerfıstığı ezmesi, cevizli meyve… | ‘4-6 ay arasında kuruyemiş alerjisi yüzde 77 azalıyor’

Satın aldığımız hazır gıdalarda alerjen uyarılarının her geçen gün arttığını görmekteyiz. Çünkü ABD’de yürütülen bir araştırmaya göre, Batılı ülkelerde yerfıstığı alerjisi, çocuklar arasında son 10 yılda iki katına yükseldi. Birleşik Krallık’ta ise, her yıl yaklaşık 13 bin bebek, yerfıstığına karşı alerji geliştiriyor. Kuruyemişler, çinko, kalsiyum, demir, folik asit ve vitamin E gibi mineraller açısından oldukça zengin gıdalar. Çocukların, kuruyemişlere alerjilerinin olması, gelişme çağında bu gıdalardan mahrum kalmasına neden olmakta. Fakat Birleşik Krallık’ta yürütülen bir araştırmaya göre, kuru gıdaya geçişle birlikte bebeklere kuruyemiş verilmesi sayesinde, ülkede bir yılda yaklaşık 10 bin kişinin bu gıdalara alerjisinin olmasının önüne geçilebiliyor.

‘KÜLTÜREL OLARAK YAYGIN DEĞİL’

King’s College London’da petiyatrik alerji çalışmaları yürüten doktor Gideon Lack, birkaç yıl önce İsrail’de katıldığı bir konferansta konuşma yaparken, meslektaşlarından son bir ay içinde hastalarında yerfıstığı alerjisine denk gelenlerin el kaldırmasını istiyor. El kaldıran doktorların sadece İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden olduğunu fark eden Lack, İsrail’de bebeklerin kuru gıdaya başladığı dönemde, yaklaşık 7’inci ayda yerfıstığı içeren gıdalar da tüketmeye başladığını öğreniyor. İngiltere’de ise, bebekler genelde bir yaşından önce kuruyemiş içeren ürünler tüketmiyor. Bunun üzerine araştırmalarını derinleştiren Gideon Lack ve ekibi, ilk 4-6 ay arasında fıstık ezmesi yedirilmesinin bebeklerin ileride yerfıstığı alerjisine sahip olması riskini düşürdüğünü keşfediyor.

Gideon Lack son çalışmasıyla bebeklerin yerfıstığı başta olmak üzere kuruyemişle tanıştırılması için en ideal dönemi saptamayı hedeflediğini belirtiyor. Lack, kuru gıdaya geçişle birlikte yani 4-6 arasında bebeklere kuruyemiş içeren gıdalar yedirilmesinin ülkede bu alerjiyi yüzde 77 oranında azalttığını saptıyor.

‘ASLA BÜTÜN VERMEYİN’

Araştırmanın ortak yazarlarından ve Southampton Üniversitesi’nde pediyatrik alerji üzerine çalışmalar yürüten Graham Roberts ise, her yıl yaklaşık 10 bin bebeğin yerfıstığı alerjisi geliştirmesinin önüne geçilebileceğine işaret ederek, “Bu kadar çok çocuğun ilaç kullanması da engellenmiş olur” demekte.

Araştırmanın diğer yazarlarından Marry Feeney ise, nefes borusuna kaçması ihtimalinden ötürü kuruyemişlerin bebeklere asla bütün olarak verilmemesi gerektiğini hatırlatıyor ve haftada 3 çay kaşığı kadar yer fıstığı ezmesinin sütle seyreltilerek verilebileceğini dile getiriyor.

Pediyatrist Carissa Stephens da egzama gibi bir rahatsızlığı olmadığı sürece bebeğe 4 ila 6 ay arasında kuruyemiş de verilmeye başlanabileceğine dikkat çekiyor. Stephens, kuruyemiş aromalı yumuşak atıştırmalıkların yanı sıra, kuruyemiş tozlarının da (anne sütü de dahil olmak üzere) süte karıştırılıp içirilebileceğini ya da meyve pürelerine karıştırılarak yedirilebileceğini dile getiriyor.

‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİ GELİŞİRKEN…’

Pediyatrist ve alerji uzmanı Yan Yan ise, bebeklerin bağışıklık sistemlerinin bu dönemde geliştiğini belirtiyor. Yan Yan sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bağışıklık sistemi geliştiği dönemde, bebeklere alerji yapma ihtimali yüksek gıdalar veriyoruz ki bağışıklık sistemleri bu gıdalara alışsın ve onları ileride ‘bir tehdit’ olarak görmesin. Eğer bu dönemde bebeklere kuruyemiş verilmezse, bağışıklık sistemleri ileride kuruyemişleri ‘tehlikeli’ olarak algılayıp aşırı tepki verebilir ve bu da alerjik reaksiyonlarla sonuçlanır.”

Yerfıstığı ezmesi, cevizli meyve... | '4-6 ay arasında kuruyemiş alerjisi yüzde 77 azalıyor' - Resim : 2
Yerfıstığı en çok alerjik reaksiyona neden olan kuruyemişler arasında bulunuyor. Fotoğraf: Shutterstock

Bu konudaki araştırmalar ABD’de 2000’li yılların ilk dönemlerinde başlatıldı. Araştırmaların ilerletilmesiyle Amerikan Pediyatri Akademisi, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Amerikan Alerji, Astım ve Bağışıklıkbilim Akademisi, ebeveynlere yönelik hazırladıkları rehberleri kuruyemişler konusunda güncelledi ve bebeklere kuruyemişlerin bahsi geçen şekillerde verilebileceğini belirtti.

BEBEKLERDE ALERJİLERİN BELİRTİLERİ NELER?

Bebeğinizin bağışıklık sistemi kuruyemişe alışık değilse, bebeğiniz alerjik reaksiyon geliştirebilir. Bebekler genelde kuruyemiş tükettikten birkaç dakika ya da birkaç saat sonra alerji belirtileri gösterirler. Bu belirtiler genelde, deride kızarıklık ya da kaşınma, (sinek ısırığı gibi) kabarıklık, kusma, nefes darlığı, dudaklarda veya dilde şişme, hapşırık, öksürük, ishal ve bilinç kaybı olarak ifade ediliyor. Uzmanlar bu semptomların görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi öneriyor.

Kaynaklar: The Guardian, El Pais, Healthline

Kaynak: Web Özel